W 2019 roku Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zaskarżyło obie uchwały, wnosząc o stwierdzenie ich nieważności. Rzecznik argumentował wtedy swoje stanowisko sprzecznością rezolucji z Konstytucją oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
W 2020 roku krakowski sąd odrzucił skargi RPO, ale biuro rzecznika wniosło skargi kasacyjne. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o uchyleniu zaskarżonych postanowień i przekazaniu spraw do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.
W poniedziałek (10 stycznia) Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwał podjętych przez radnych gminy Lipinki i powiatu tarnowskiego. To diametralna zmiana stanowiska.
Sąd stwierdził dyskryminujący charakter uchwał i uznał, że wykraczają one poza kompetencje przyznane jednostkom samorządu terytorialnego. Ponadto według WSA została wykreowana nowa kompetencja władcza samorządu.
W poniedziałkowym komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich czytamy, że:
WSA wskazał także na agresywny, stygmatyzujący język uchwały, jak na przykład sformułowanie „homopropaganda”. Ponadto sąd dociekał, kto był autorem tych uchwał, czyli kto konkretnie je napisał.
Napisz komentarz
Komentarze