Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Uważajcie na siebie! Gorliccy policjanci każdego dnia przyjmują po kilka zgłoszeń „blikowych” oszustw

Podziel się
Oceń

Dwa dni i kilka oszustw, a o podobnych informowaliśmy już w tym tygodniu. Policjanci apelują o rozwagę, bo przede wszystkim ona może uchronić nas przed oszustami. Na szczęście jest też zgłoszenie dotyczące próby wyłudzenia pieniędzy, które zakończyło się niepowodzeniem tylko i wyłącznie dzięki czujności jednego z mieszkańców naszego powiatu.
Uważajcie na siebie! Gorliccy policjanci każdego dnia przyjmują po kilka zgłoszeń „blikowych” oszustw

Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

W środowe popołudnie (17 listopada) do gorlickich mundurowych zgłosił się mieszkaniec Woli Łużańskiej, który złożył zawiadomienie o próbie oszustwa.

Mężczyzna otrzymał telefon od osoby, która podawała się za pracownika Komisji Nadzoru Finansowego. Rozmówca poinformował mieszkańca naszego powiatu, że jego rachunek bankowy jest zagrożony i że prawdopodobnie ktoś przejął dostęp do jego konta, dlatego zaproponował przelanie pieniędzy na bezpieczny rachunek, który z kolei miał zostać założony przez KNF – relacjonuje aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Na szczęście mężczyzna nie uwierzył oszustowi i najpierw wykonał telefon do swojego banku, żeby upewnić się, czy jego pieniądze są bezpieczne, a potem złożył zawiadomienie na policji. To zdarzenie dowodzi tylko, że oszuści co rusz wymyślają nowe historyjki, żeby uśpić naszą czujność – podszywanie się pod pracownika banku wszyscy już doskonale znają, dlatego potrzeba było czegoś zupełnie nowego.

Tego samego dnia do komendy zgłosił się gorliczanin, któremu nieznany sprawca włamał się na konto w popularnym serwisie społecznościowym i uzyskując dostęp do powiązanego z nim komunikatora rozsyłał prośby do jego znajomych o udostępnienie kodu BLIK.

Niestety jeden z nich nieświadomy zagrożenia zapłacił oszustowi za zamówienie przy pomocy kodu BLIK. Mężczyzna stracił 350 złotych.

Kolejne „blikowe” oszustwa zostały zgłoszone w czwartek (18 listopada).

Mieszkanka Dominikowic straciła 500 zł, gdy oszust poprosił ją o pożyczkę wykorzystując komunikator jednego z członków jej rodziny.

Mieszkaniec Wójtowej stracił dokładnie tyle samo, kiedy dostał prośbę o pożyczkę od znajomego, którego komunikator wcześniej został przejęty przez oszusta.

Mieszkaniec Biesnej stracił 1000 złotych, kiedy złodziej poprosił go o pomoc wykorzystując komunikator bliskiej mu osoby.

Wszystkie pieniądze zostały wypłacone w bankomatach przy użyciu kodów BLIK.

Policjanci apelują o rozwagę w przypadku próśb o pożyczki wysyłanych przez komunikatory, nawet od najbliższych. Wystarczy szybki telefon, żeby zweryfikować czy faktycznie nasz znajomy potrzebuje pomocy. A ten jeden telefon może uchronić nasze pieniądze.

 

O internetowych oszustwach pisaliśmy już w tym tygodniu >>>Bądź jak Makłowicz! Nie daj się nabrać internetowym oszustom [VIDEO].


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaZapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Biecz
Reklama
Reklama Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA