Remont pomnika został wywołany incydentem z maja tego roku, kiedy to monument został zniszczony przez nieznanych sprawców.
O tym zdarzeniu pisaliśmy w osobnym artykule.
W wyniku aktu wandalizmu na cokole oraz skrzydłach orła pojawiły się czarne napisy wykonane farbą w spreju, w tym hasło: „Mamy przeszłość, nie mamy przyszłości” oraz symbole klepsydry i litery XR, nawiązujące do międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion.
Niestety, sprawców nie udało się ustalić, a ze względu na brak monitoringu miejskiego, postępowanie zostało umorzone. Koszty renowacji zostaną pokryte z budżetu miasta, co oznacza, że ostatecznie będą poniesione przez mieszkańców Gorlic.
W reakcji na ten incydent zdecydowano się na rozbudowę miejskiego systemu monitoringu, aby w przyszłości lepiej chronić zabytki oraz miejsca pamięci. Kamery monitoringu miejskiego zostaną skierowane na pomnik, co ma zapobiec powtórzeniu się podobnych sytuacji. Dostęp do nagrań będzie miała straż miejska oraz, poza godzinami jej pracy, policja. Takie działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa miejsc publicznych oraz ochronę dziedzictwa historycznego.
Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej powstał w 1995 roku z inicjatywy żołnierza Armii Krajowej i regionalisty Władysława Boczonia. Projekt pomnika powstał już w 1948 roku, jednak realizacja została opóźniona przez lata zniewolenia Polski. W 1983 roku powrócono do idei budowy monumentu, a jego autorami byli Krzysztof Filar oraz gorliccy artyści rzeźbiarze – Zdzisław Tohl i Janusz Krauze.
Pomnik upamiętnia wszystkich żołnierzy z ziemi gorlickiej, którzy walczyli w różnych formacjach podczas II wojny światowej, w tym żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Ludowej oraz Ludowego Wojska Polskiego. Ich ofiara życia jest symbolem patriotyzmu i niezłomności w walce o wolność ojczyzny.
Według pierwotnej koncepcji, pomnik miał być zwieńczony orłem na wysokim cokole oraz tablicami zawierającymi nazwiska poległych. Miały się na nim znaleźć również krzyż Virtuti Militari oraz dedykacja: „Bohaterom Ziemi Gorlickiej Poległym w Walce o Wolność”. Ze względu na długotrwałe prace i zmieniające się uwarunkowania polityczne zrezygnowano z tablic z nazwiskami, jednak główny przekaz pomnika pozostał niezmieniony – ma on być symbolem poświęcenia i pamięci o bohaterach ziemi gorlickiej.
Źródło info: własne/Gazeta Gorlicka
Napisz komentarz
Komentarze