Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Już wkrótce ma ruszyć budowa nowego bloku mieszkalnego na ul. Kościuszki

Podziel się
Oceń

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Gorlice, która odbyła się 26 września, poruszono temat problemów mieszkaniowych w naszym mieście, które powszechne są we wszystkich polskich miastach. Radna Joanna Bubak zapytała o lokalne sposoby rozwiązania tej kwestii, odnosząc się do konferencji z 7 września, na której omówiono sytuację mieszkalnictwa w mieście.
tabliczka z nazwą ulicy na ścianie budynku
Już wkrótce ten stary budynek przejdzie do historii

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Burmistrz Rafał Kukla wyjaśnił, że obecnie równolegle rozwijanych jest kilka programów rządowych, które mają na celu wspieranie mieszkalnictwa. Jednym z nich jest głośno omawiany program kredytów 0%, który jednak wymaga jeszcze dopracowania przez rząd, w celu przyjęcia jednolitej formuły.

Kolejny program to Samorządowe Inwestycje Mieszkaniowe (SIM), realizowane przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), w którym prezesem jest były zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz. W Gorlicach program SIM rozwija się dynamicznie – uzyskano zgodę konserwatora na wyburzenie starej kamienicy przy ul. Kościuszki 13, co umożliwi już wkrótce przystąpienie do kolejnych etapów tego przedsięwzięcia. Aktualnie oczekiwane jest pozwolenie na budowę nowego bloku mieszkalnego w tym miejscu.

Program SIM przewiduje budowę mieszkań czynszowych z możliwością wykupu po ok. 20 latach. Kryteria przyznawania mieszkań obejmują wymagania osobowe, mieszkaniowe, rodzinne, społeczne oraz finansowe, co ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i stabilność.
 

Trzeci program program, nad którym obecnie pracuje Lewica, to program mieszkalnictwa czynszowego, czyli wspierania budowy zarówno budowy bloków socjalnych jak i komunalnych – powiedział Rafał Kukla.

Program ma być poszerzony o to, aby gminne jednostki administracyjne mogły zarządzać mieszkaniami również prywatnymi, które stoją puste, tak aby zabezpieczyć zarówno interes wynajmującego jak i najemcy.


Program Lewicy ma skupić się na wspieraniu budowy budynków socjalnych i komunalnych, który zakłada, że administracje samorządowe mogłyby zarządzać także prywatnymi mieszkaniami, które pozostają w tym momencie puste. Miałoby to na celu zabezpieczenie interesów wynajmujących oraz najemców, ograniczając nieuczciwe praktyki na rynku wynajmu. Takie podejście pozwoliłoby zapewnić wynajmującym regularne opłaty, a najemcom stabilność i ochronę prawną.

Burmistrz Kukla wspomniał również o planach rozwoju ruchu spółdzielczego. Spółdzielnie mieszkaniowe były kiedyś ważnym elementem rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, jednak ich znaczenie zostało osłabione na przestrzeni lat. Rewitalizacja tego modelu mogłaby przyczynić się do zwiększenia mobilności mieszkaniowej i lepszego dostosowania do zmieniających się warunków życiowych rodzin.
 

Uważam, że jest to bardzo ważny krok dlatego, że spółdzielczość była pierwsza i ona tak naprawdę stworzyła najwięcej bloków wielomieszkaniowych w Polsce – powiedział Rafał Kukla.

Później kolejne rządy „rozczłonkowały” ten program a za czasów pierwszego rządu PiS 2005-2007 doprowadzono do praktycznie likwidacji majątku spółdzielczego przez przekazanie go mieszkańcom i właścicielom za przysłowiową złotówkę. 

Tak naprawdę trochę „zaorano” ten system mieszkaniowy, bo był bardziej mobilny, niż nawet system komunalny i prowadził do tego, że następowała jakaś wymienność mieszkańców w stosunku do posiadanych mieszkań bądź zmieniających się warunków finansowych i społecznych danej rodziny.


W Gorlicach realizowane są obecnie dwa projekty mieszkalnictwa. Przy ul. Kościuszki, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ruszy budowa bloku w ramach programu SIM. Na ul. Korczaka trwa budowa pięciokondygnacyjnego budynku komunalnego, który pomieści 80 mieszkań. 
 

Budynek ten będzie odpowiadał obecnym potrzebom mieszkaniowym, zostanie wyposażony w podziemne miejsca postojowe i ma być jednym z najnowocześniejszych w mieście – zakończył ten temat Rafał Kukla.

 

Budynek przy ul. Kościuszki 13 w Gorlicach, autor foto: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Budynek przy ul. Kościuszki 13 w Gorlicach, autor foto: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Budynek przy ul. Kościuszki 13 w Gorlicach, autor foto: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Budynek przy ul. Kościuszki 13 w Gorlicach, autor foto: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Budynek przy ul. Kościuszki 13 w Gorlicach, autor foto: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

cdk? 11.10.2024 15:18
blok spoko, podziemne miejsca spoko, ale czy ktoś po powodzi na śląsku nie zauważył, że całe zawodzie to teren zalewowy? Życzę przyszłym mieszkańcom, żeby ich auta nie zostały łodziami podwodnymi na tym parkingu, a urzędnikom więcej oleju w głowie.

ja 12.10.2024 09:15
Połowa Gorlic to teren zalewowy , można się ubezpieczyć w razie "w" a jakby klimkówka pękła to w mieście mamy 8 metrów fali tak że .......

miły z Gorlic 11.10.2024 05:59
dobry pomysł. samo centrum skrzyżowania i znika szansa na rozbudowę drogi. Chodnik trzeba będzie poszerzyć bo chłopaki muszą mieć gdzie stać pod blokiem. no i ścieżka rowerowa, najlepiej 2 metry szerokości, ale jednokierunkowa, bo tak mówią przepisy . No i nie zapominajmy, że tam będzie potrzebny próg zwalniający i znak strefa zamieszkania z 30/h. W końcu tamta okolica nabierze życia. Myślę, że trzeba było wykorzystać to, że budynki były puste i pozbyć się ich ze skrzyżowania tworząc prawoskręt od Sącza do Dukli. Jak powstanie blok to już nikt tego nigdy nie poprawi, a przecież jest tyle wolnego terenu na budowanie bloków. Nawet plac po LIPSKU. CHopina fajne osiedle i tam jeszcze można było dołożyć coś na starych działkach. Cegielnia - centrum miasta a taki slams z krzakami i walącymi się obiektami. Menele już są tylko budować im tam socjale, a teren zabrać za nie płacenie podatku przez tyle lat. Tam to wejdzie 12 bloków i powstanie osiedle - może nawet z krawftowym browarem by nie musieli chodzić do biedronki. Bo jeśli ktoś myśli o przemyśle w tym miejscu - to o jakim przemyśle w centrum miasta można myśleć. chyba tylko o nabijaniu w butelkę lub kręceniu lodów w blaszaku. Strefa przemysłowa - i działki 12 ar do pół hektara. Lepiej powróćmy to opowieści, że od sącza do Biecza będzie tunel - tylko bez wyjazdu w Gorlicach . Jak ktoś tędy jedzie to oczywiście pamięta Gorlice z korków na drodze jak my starzy pamiętamy Łapczyce na drodze A4 do Krakowa. Taka wizytówka . Reasumując - szkoda

vox 10.10.2024 17:18
Kto będzie mieszkał w atmosferze spalin i hałasu?

Ryjówka 10.10.2024 12:34
Pod 13 mieszkała moja koleżanka

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”