Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Bobowa Barbarze Kowalskiej nadany został Uchwałą Rady Miejskiej w Bobowej pod którą podpisali się Małgorzata Molendowicz, przewodnicząca rady miasta, Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej oraz wszyscy radni.
W odczytanym w czasie uroczystości akcie nadania podkreślano zaangażowanie Barbary Kowalskiej w kontynuowanie rodzinnych tradycji koronczarskich, gromadzenie od wielu lat informacji i pamiątek dotyczących historii Ziemi Bobowskiej i jej mieszkańców, a także kultywowanie i popularyzację wiedzy o lokalnej historii i kulturze. Dziękowano odznaczonej za wniesienie ogromnego wkładu w życie kulturalne i społeczne Bobowej, poprzez organizację spektakli teatralnych, uroczystości świeckich i religijnych oraz przygotowywanie różnorodnych publikacji.
Tytuł nadany został również za współpracę z wieloma osobami, instytucjami, organizacjami i podmiotami w kraju i na świecie, za dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, promowanie postawy tolerancji poprzez angażowanie się w działania związane zarówno z dziedzictwem chrześcijańskim, jak i żydowskim.
Za wpajanie swoim uczniom miłości do ojczystego języka i historii Polski. Za życie stanowiące przykład wielowymiarowej służby na rzecz rodzimej ziemi i lokalnej społeczności.
Pani Barbara Kowalska jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego, która przepracowała w swoim zawodzie 36 lat w podstawówkach w Sędziszowej i w Bobowej. W wychowankach rozpalała zamiłowanie do lokalnej historii i tradycji.
W ramach swojej działalności w Towarzystwie Miłośników Ziemi Bobowskiej dbała o kultywowanie tradycji kulturalnych i propagowanie walorów Bobowej oraz zachowanie pamięci o przeszłości. Była czynnie zaangażowana w największe przedsięwzięcie TMZB, jakim była organizacja obchodów 650-lecia Bobowej w 1989 roku.
Barbara Kowalska była również założycielką, opiekunką i reżyserką Teatru Amatorskiego. Działalność teatru pełniła rolę integrującą i inspirującą środowisko lokalne, a aktorzy osiągali liczne sukcesy, m.in. wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich (1990 rok), udział w telewizyjnym programie kulturalnym Pegaz, spektakl Zemsta zaprezentowany podczas Papkinady w warszawskim Teatrze na Wodzie. Pani Barbara wyreżyserowała m.in.: Jasełka (1985), Zemstę (1986), Betlejem Polskie (1987), Blaszany Kubek (1988), Sługa Niepokalanej (1988), Gość oczekiwany (1989), Paść może i naród wielki, nie może tylko nikczemny (1989), Zagłoba swatem (1989), Znak Krzyża (1990), Próba generalna (1991).
Ważnym obszarem działalności Barbary Kowalskiej jest zaangażowanie w życie parafii p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej. Przez wiele lat pomagała w organizacji uroczystości i nabożeństw parafialnych. Za całokształt działalności na rzecz parafii została uhonorowana w 2018 roku przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża medalem Dei Regno Servire.
Z całą pewnością posiada największą wiedzę o Bobowej, jej historii i ludziach, którą chętnie dzieli się z mieszkańcami, turystami (oprowadzając wycieczki po Bobowej) oraz autorami książek, publikacji, prac naukowych i opracowań historycznych.
Barbara Kowalska jest wielkim lokalnym autorytetem, do którego ludzie zwracają się z różnymi sprawami i zawsze spotykają się z życzliwą pomocą. Odznacza się również wysoką kulturą osobistą i niezwykłą wrażliwością na wszelkie działania służące rozwojowi kultury i świadomości historycznej mieszkańców.
Promuje Bobową, udzielając wywiadów, biorąc udział w sesjach naukowych. Jej życie stanowi przykład bezinteresownej służby na rzecz lokalnej społeczności – czytamy we wniosku grupy mieszkańców o nadanie honorowego obywatelstwa gminy Bobowa.
Napisz komentarz
Komentarze