Nowa wystawa czasowa czyli zaproszenie do podglądania starych Gorlic
Ekspozycję tworzą głównie zdjęcia naszego miasta wykonane właśnie przez Baruta w latach 1918 – 1960.
Józef Barut w 1918 r. został skierowany do pracy w Powiatowym Biurze Odbudowy w Gorlicach, gdzie w 1922 r. powołano go na stanowisko budowniczego miejskiego. Zajął się odbudową miasta zniszczonego działaniami wojennymi z przełomu lat 1914 – 15. Wiele współcześnie istniejących budynków, zarówno tych o charakterze mieszkalnym jak i publicznym wykonanych zostało wg. jego projektu i pod osobistym nadzorem. W pracy nad odbudową i rozbudową Gorlic towarzyszył mu zawsze aparat fotograficzny. Dzięki jego wielkiej pasji do wykonywania zdjęć zachowały się widoki zmieniającego się miasta.
Człowiek, który przygotował znaną nam wieżę ratuszową i Gorlickie Centrum Kultury
Najbardziej znane zrealizowane projekty architekta miejskiego Józefa Baruta to przebudowa wieży ratuszowej z zegarem, ogrodzenie wokół kościoła i cmentarza parafialnego, wzmocnienie skarpy kościelnej i wzniesienie gmachu banku - Komunalnej Kasy Oszczędności oraz budynku dzisiejszego Gorlickiego Centrum Kultury. Projektował również kościoły m.in. w Krygu, Cmolasie, Tarnowcu i w Staszkówce oraz dwór w Rzepienniku, a także szkoły w Staszkówce i Bystrej.
Zajmował się ochroną zabytków, dzięki jego staraniom został zabezpieczony przed zupełnym zniszczeniem tzw. Dom Kromera w Bieczu oraz tamtejsza średniowieczna baszta obronna i dwór w Szymbarku.
Barut z zamiłowania był historykiem i archeologiem, gromadził liczne znaleziska z obrębu gorlickiego rynku, głównie ceramikę, m.in. pozostałości z czasów potopu szwedzkiego.
Jak długo można oglądać ekspozycję?
Zachęcamy do odwiedzenia gorlickiego muzeum w najbliższych dniach: od 10 do 13 sierpnia trwają Dni Otwarte, w czasie których nie jest pobierana opłata za zwiedzanie. Wystawa czasowa związana z Józefem Barutem będzie prezentowana jeszcze do 12 września w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Ta postać będzie jednak powracać w cyklu wydarzeń upamiętniających tego niezwykłego człowieka. Czeka nas jeszcze konferencja naukowa w gorlickiej MBP i publikacja z materiałami pokonferencyjnymi, którą przygotuje Stowarzyszenie Klub Gorliczan.
Więcej informacji o wystawie związanej z Józefem Barutem możecie uzyskać >>>TUTAJ, a szczegółowe informacje o Dniach Otwartych muzeum poznacie >>>TUTAJ
AKTUALIZACJA
W związku z dużym zainteresowaniem możliwością bezpłatnego zwiedzenia gorlickiego Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w dniach 13-15.08, we wtorek 17.08 zapraszamy na dodatkowy „Dzień Otwarty”.
Placówkę będzie można zwiedzić w godz. 9-17
Na spacer po Muzeum koniecznie zabierz swoją rodzinę i znajomych!
Zwiedzanie z zachowaniem zasad sanitarnych. Wstęp bezpłatny.
Napisz komentarz
Komentarze