Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale i odkrywania historii. Często szperamy w internecie i poszukujemy ciekawostek. Być może warto zajrzeć na zagraniczne aukcje w poszukiwaniu ciekawostek związanych z Gorlicami? Zobaczcie, co tam znaleźliśmy!
Być może już niedługo któreś z nich trafią w ręce Gorliczan?
Na zagranicznych serwisach nie brakuje ofert związanych z Gorlicami.
Jeden z zagranicznych serwisów aukcyjnych proponuje nam zakup okolicznościowych monet dwuzłotowych w cenie od około 2 dolarów amerykańskich za sztukę (plus podatek i koszty wysyłki). Jeśli więc marzy nam się tylko ta moneta, warto poszukać jej na rodzimym. Wraz z wysyłką będzie nas ona wtedy kosztowała około 10 złotych (około 4-5 zł za sztukę plus koszt wysyłki). Za około 20 złotych można zalicytować blister z dwuzłotówką z Gorlic. To forma albumiku z najważniejszymi informacjami z miasta. Wewnątrz znajduje się także wspomniana moneta wydana przez NBP.
Na aukcjach zagranicznych nie brakuje starych dokumentów powiązanych z Gorlicami i anglojęzycznych książek.
Jedna z nich: Breakthrough: Gorlice-Tarnów campaign, 1915, autorstwa Richarda L. Dinardo została wydana także w języku polskim, w 2012 roku. Publikacja "Przełom, Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem" wyszła nakładem wydawnictwa Rebis. Obecnie pojedyncze egzemplarze trafiają się na aukcjach w cenie około 40 zł (plus koszt wysyłki).
Najciekawsze dla kolekcjonerów mogą być jednak pocztówki
Kartki pocztowe cenniejsze niż można przypuszczać
Na stronach aukcyjnych znajdujemy prawdziwe perełki kolekcjonerskie, chociaż ich cena może być zaporowa. Nieco ponad 100 euro (czyli przy obecnym kursie ok. 460zł) trzeba zapłacić za oryginalną pocztówkę z widokiem Gorlic po bitwie (der untere stadteil von Gorlice nach der ersturmung). Bliźniacza kartka przedstawiająca przejazd artylerzystów (vor Gorlice: artillerie geht in galopp in feuerstellung vor) to wydatek podobnej wysokości.
Naszą uwagę zwraca jednak inna pocztówka: widok okopów strzeleckich, w których żołnierze mieli... ogródki. Wymowna pocztówka jest zapisana: możemy więc zagłębić się w korespondencję sprzed 100 lat (Gorlice Poland Military Trench with Garden Vintage Postcard).
Warto zobaczyć także inną kartkę z naszego regionu opisaną jako „Rozbity kościół w Sękowej, powiat Gorlice” wydanej w 1916.
Można by powiedzieć: kawał historii. Czy powróci w nasze ręce?
Napisz komentarz
Komentarze