Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Lumen Art Festival to okazja do obcowania z muzyką w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego [AKTUALIZACJA]

Podziel się
Oceń

W dniach 31 lipca – 7 sierpnia 2021 w Gorlicach odbędzie się pierwsza edycja Lumen Art Festival – tygodniowego wydarzenia powstałego z inicjatywy Marcina Fejklowicza, pomysłodawcy i koordynatora projektu „Zagraj z nami!” realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przy współpracy Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z domu”.
Lumen Art Festival to okazja do obcowania z muzyką w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego [AKTUALIZACJA]

Autor: Fot. materiały promocyjne/Lumen Art Festival

 

Podczas tygodniowego spotkania młodzi artyści będą pracować nad wybranym materiałem muzycznym, przygotowywanym specjalnie na te koncerty. W festiwalu wezmą udział studenci akademii muzycznych oraz uczniowie i absolwenci szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, którzy chcą rozwijać pasję muzykowania i doskonalić swoje umiejętności. Uczestnicy będą ćwiczyć pod okiem zawodowych muzyków Filharmonii Podkarpackiej, którzy poprowadzą kilkudniowe warsztaty, dzieląc się swoim doświadczeniem. Festiwal zakończymy dwoma nietuzinkowymi koncertami w malowniczej scenerii Parku Miejskiego i Pałacu Długoszów w Siarach koło Gorlic. Orkiestrze podczas prób i koncertów przewodniczyć będzie doświadczony dyrygent Łukasz Meyger.

Lumen Art Festival to miejsce spotkania z muzyką i ludźmi. To wspólny czas prób i przygotowań do koncertów. To okazja do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, dialogu wśród młodych muzyków. To szansa na zdobycie doświadczenia scenicznego i orkiestrowego.

 

Lumen Art Festival to okazja do obcowania z muzyką w malowniczym zakątku Beskidu Niskiego, Gorlicach – Mieście Światła. To tu jest kolebka światowego przemysłu naftowego, tutaj zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Okolice Gorlic to piękne miejsce na mapie Polski, do dzisiaj nieodkryte przez rzesze turystów oblegających najbardziej znane szlaki. To historia zaklęta w drewnianych cerkwiach, pierwszych kopalniach ropy, okopach pamiętających bitwy, które odmieniły losy świata. Mamy nadzieję, że Lumen Art Festival będzie wartościowym wydarzeniem promującym talent, pasję muzyczną młodzieży oraz przyczyni się do promocji Gorlic jako Miasta Światła, otwartego na rozwijanie nowych inicjatyw kulturalnych.

 

Informacje o koncertach

Pierwszy koncert odbędzie się w Parku Miejskim w Gorlicach. Przy zamkniętej już Restauracji Parkowej, w otoczeniu przyrody usłyszymy piękne kompozycje romantycznych artystów. Zaprezentujemy „Suitę w dawnym stylu” Edvarda Griega, Felix Mendelssohn uraczy nas swoją „Symfonią na smyczki nr 10 h-moll”, Antonín Dvořák rozkołysze walcowym tematem z „Serenady na smyczki”, a całość dopełnią „Tańce Rumuńskie” Béli Bartóka. Lumen Art Festival łączy muzykę i światło w niezwykłej korelacji. Dlatego koncert rozpocznie się po zmroku w piątek (6 sierpnia), o godzinie 20.30. – Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, piątkowy koncert odbędzie się w Sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury o godz. 20.30

 

W sobotę (7 sierpnia) zapraszamy do ogrodów Pałacu Długoszów w Siarach koło Gorlic. W anturażu wspaniałej pergoli rozciągającej się wokół basenu z fontanną, w towarzystwie posągów mitologicznych postaci przeniesiemy się do XIX i XX wieku. Wtedy świat usłyszał przełomowe dzieła rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego, ikony muzyki symfonicznej, łączącej romantyzm w nowoczesnym wówczas nurtem klasycyzmu. Sobotni wieczór rozpoczniemy brawurą „Serenadą na smyczki” rosyjskiego kompozytora. Dalej w głąb przełomu wieków poprowadzi nas polski pianista, kompozytor i polityk – Ignacy Jan Paderewski. Zapomniana przez wielu „Suita G-dur” na kwintet smyczkowy zabrzmi tego wieczoru w ogrodach pałacowych, kończąc się niespodziewanie po 347 taktach, w miejscu, gdzie zatrzymał się sam kompozytor, nie kończąc dzieła. Lumen Art. Festival zakończymy niezwykle przejmującym i pełnym światła „Adagio na smyczki” Samuela Barbera, amerykańskiego kompozytora, żyjącego na początku XX wieku. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.30.

 

 

Informacje o prowadzących warsztaty

Anna Naściszewska, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Lidii Grzanki.

Już w czasie studiów współpracowała z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. W latach 1992-1994 była członkiem Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie , z którą koncertowała w Polsce i poza jej granicami, m.in. w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Berlińska czy Gasteig w Monachium.

Od 1994 roku związała się z Filharmonią Rzeszowska i jest jej koncertmistrzem.

Z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej odbyła dwukrotnie tournee do USA, wystepowała podczas znanych festiwali, m.in. w Toledo w Hiszpanii oraz wielokrotnie podczas koncertów w Wiedniu w słynnej Złotej Sali Musikverein.

W 2008 roku wraz z grupą melomanów i muzyków rzeszowskich powołała do życia Stowarzyszenie MUSICUS Kameraliści Rzeszowscy, którego celem jest upowszechnianie muzyki kameralnej.

Wraz z solistami i koncertmistrzami orkiestry Filharmonii Podkarpackiej współtworzy kwintet smyczkowy ARSO Ensemble z którym koncertuje w kraju i za granicą. Z zespołem występowała w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie/Kąśnej Dolnej, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku, Letnim Festiwalu Koncertów Kameralnych MUZYCZNE TARASY w Tarnowie, XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, XXIII Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, a także podczas koncertów kameralnych w Hamburgu, Hanoverze i Saarbrücken .

Jest współautorką  projektów koncertowych mających na celu rozbudzanie zainteresowania muzyką klasyczną, w szczególności muzyką kameralną. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego wraz z kwintetem ARSO Ensemble dała  cykl koncertów p.t. „Chopin, jakiego nie znacie”, a w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego zrealizowała projekt „Moniuszko 200 lat”. Jest również współautorką widowiska słowno-muzycznego pt. „Bal w Lesie Króla Lwa” opartego na muzyce Camila Saint-Saensa i wierszach polskich poetów , które w sumie obejrzało i wysłuchało ponad 2000 młodych odbiorców.

Ważnym dokonaniem Anny Naściszewskiej  jest udział w nagraniu płyty CD zawierającej 6 Sonat na Smyczki G.Rossiniego , które zrealizowała firma DUX.


Orest Telwach urodził się w 1964 roku we Lwowie. Tutaj, rozpoczął swoją edukację muzyczną: najpierw w Szkole Muzycznej im. S. Kruszelnickiej, później w Konserwatorium Muzycznym im. M. Łysenki. Po ukończeniu edukacji wyjechał do Rzeszowa, gdzie rozpoczął pracę w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego jako muzyk orkiestry (pierwsze skrzypce - głos solowy). Jest członkiem ARSO Ensemble, który tworzą koncertmistrzowie i soliści Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Zespół ten występował m. in. W ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Tempus Paschale w Lublinie, VIII Europejskiego Festiwalu w Otwocku i podczas koncertów kameralnych w Hamburgu i Hanowerze. W latach 2000-2011 był szefem artystycznym Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W tym okresie poprowadził mnóstwo koncertów z udziałem takich solistów jak Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Rafał Kwiatkowski, Waldemar Gromolak. Z Tarnowską Orkiestrą Kameralną występował także jako solista. Orest Telwach prowadzi też działalność pedagogiczną pracując w Zespole Szkół Muzycznych nr. 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie. Jego absolwentami są m. in. Dawid Lubowicz (Atom String Quartet), Piotr Szabat (Stuttgarter Kammerorchester), Miłosz Wieliński (koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Gorzowskiej).


Piotr Gajda, wieloletni muzyk altowiolista Polskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry Sinfonia Varsovia. Obecnie muzyk solista, prowadzący grupę altówek Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.


Robert Naściszewski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem Mieczysława Sokołowskiego, którą kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie w klasie prof. Antoniego Cofalika. Studia wyższe ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach w 1991 r. również pod kierunkiem prof. A. Cofalika.

Jest laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, III nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Został też  zakwalifikowany do polskiej ekipy na Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie. W 1991 r. podjął pracę w Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyr. Wojciecha Rajskiego, gdzie pełnił również funkcję koncertmistrza. Miał okazję wystąpić jako solista tej orkiestry w wielu miastach w Polsce, Niemczech i Francji, oraz jako członek kwartetu smyczkowego.

Od 1994 roku jest koncertmistrzem Filharmonii Rzeszowskiej i pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie. Prowadzi działalność koncertową jako skrzypek, altowiolista oraz 1-szy skrzypek kwartetu smyczkowego. W 2004 podczas tournee Filharmonii Rzeszowskiej w USA zadebiutował jako dyrygent. Jest też szefem artystycznym Rzeszowskiej Orkiestry Kameralnej.

Obecnie wraz z szefami grup smyczkowych Filharmonii Podkarpackiej koncertuje w ramach zespołu kameralnego „Arso Ensemble” jako pierwszy skrzypek.

 

Lumen Art Festival został objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli oraz Starosty Gorlickiego Marii Gubały. Opiekę patronacką nad festiwalem sprawuje TVP3 Kraków, Radio Rzeszów, Gazeta Krakowska, Gorlice.pl, portal haloGorlice.info, portal Gorlice.tv, RTvG, gorliczanin.pl

 

Współpraca: Urząd Miasta Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury, Agencja Reklamowa TDESIGN CENTER. Projekt realizowany jest funduszu Europejskiego Korpusu Solidarności, przy wsparciu firmy LUKFOT.

 

 

materiał nadesłany: Lumen Art Festival


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”