Założenia projektu są dość proste: zaproszenie turystów na odkrywanie nowych miejsc w spokojnym rytmie. Wszystko zaś z poszanowaniem naturalnych zasobów, nieco wolniej i smakując to, co najlepsze w miejscach nie zadeptanych jeszcze przez turystów.
Ekoturystyka to kameralne odkrywanie i poznawanie wyjątkowych miejsc, zabytków, ludzi, ich kultury, tradycji. To podróżowanie w rytmie przyrody, aktywne i uważne odkrywanie tego co nas otacza, zwiedzanie miejsc wyróżniających się bogactwem naturalnego krajobrazu i unikatową kulturą. Dzięki ekoturystyce mamy szansę doświadczyć piękna przyrody z dala od głównych szlaków, poczuć emocje odkrywcy, smakować lokalnych specjałów, nawiązać nowe przyjaźnie, zachwycić otaczającym światem, nie szkodząc naturze.
Sprawdzamy przewodniki dostępne on-line w poszukiwaniu tras biegnących na terenie naszego powiatu. Propozycji jest wiele. Poniżej prezentujemy trasy zaprezentowane w przewodniku Cztery pory roku w Beskidzie Niskim.
1. Wycieczka rowerowa śladem wysiedlonych wsi
Propozycja obejmuje trasę: Gładyszów (Malowane Wierchy) – Krzywa – Jasionka – Czarne – Radocyna – Lipna – Zdynia – Gładyszów. Jako kluczowe punkty, na których warto zaplanować przystanek wskazano: pomnik Lotników upamiętniających czasy II Wojny Światowej, cerkiew św. św. Kosmy i Damiana, cmentarz nr 53 z czasów I wojny światowej oraz dawny cmentarz łemkowski w Czarnem. We wsi Lipna, nieistniejącej, wysiedlonej miejscowości napotykamy symboliczne drzwi. na trasie pojawia się także pracownia ceramiczna oraz grekokatolicka cerkiew Wniebowstpienia Pańskiego.
Trasa o średnim poziomie trudności ma długość ok 28 kilometrów i jej pokonanie zajmie nam około 4 godzin.
2. Spacer Śladami Cmentarzy I Wojny Światowej
Ta propozycja obejmuje trasę: Regietów Wyżny (Studencka Baza Namiotowa) – Rotunda – Regietów Wyżny. To propozycja odwiedzenia cmentarza nr 51, opisanego jako "uznawany za najpiękniejszy w Beskidzie Niskim. Trasa długości ok 3,5 km powinna zająć piechurom i nordic walkerom około 1,5h. Jest to trasa łatwa.
Kolejna propozycja o podobnych parametrach (trasa łatwa, długości ok. 3,6 km, 1,5h na pokonanie trasy, do pokonania pieszo lub w formie nordic walking) to 3. Spacer Śladami Cmentarzy I Wojny Światowej - Beskidek. Tu podróż rozpoczyna się we wsi Konieczna, przy cerkwi pw. św. Bazylego Wielkiego. Na trasie piękne widoki i dwa cmentarze: cmentarz nr 46 z I wojny światowej z charakterystyczną, kamienną wieżą oraz drugi, mniejszy, cmentarz nr 47 przy cerkwi w Koniecznej.
4. Spacer na Górę Jawor
To trasa Wysowa-Zdrój (centrum) – Góra Jawor – granica państwa – Wysowa-Zdrój (centrum), na której możemy odwiedzić cerkiew św. Michała Archanioła, wchodzimy Górę Jawor i miejsce objawień maryjnych uznawane przez wyznawców prawosławnych i grekokatolickich. Podążając dalej szlakami dochodzimy do celu podróży i miejsca wytchnienia: Pijalni Wód Mineralnych w Wysowej Zdroju. Trasa, choć długa (7 kilometrów), opisana jest jako łatwa. Zajmie nam około 2-3 godzin spaceru.
5. Wycieczka piesza z Hańczowej do wód
Wybierając tę trasę: Hańczowa – Kozie Żebro (847 m n.p.m.) – Wysowa-Zdrój (centrum) – Huta Wysowska (644 m.
n.p.m.) – Ropki – Hańczowa, wybieramy największe piesze wyzwanie proponowane w ramach Mikrowypraw. To nieco ponad 17 kilometrów spaceru, których pokonanie zajmie około 6-7 godzin. Całość o średnim stopniu trudności. Pośród ważnych punktów na trasie warto wymienić: cerkiew Opieki Bogurodzicy, Park Zdrojowy w Wysowej-Zdroju, kościół drewniany pw. NMP Wniebowziętej.
Szczegółowy opis tras i więcej informacji o atrakcjach, które możemy spotkać na naszym terenie znajdziecie >>> w przewodniku Cztery pory roku w Beskidzie Niskim.
W Regionie Sądeckim pojawia się także propozycja tras zatytułowana >>>Śladami dawnych zawodów i rzemiosł od Gorlic po Krynicę-Zdrój.
Na stronie VisitMalopolska możecie znaleźć więcej przewodników, które pokazują urokliwe miejsca w Regionie Sądeckim: >>>Rowerowy Fun w dolinie Popradu i Dunajca oraz >>>Woda, góry i księżna - mikrowycieczki spacerem i rowerem.
Źródło info: VisitMałopolska
Napisz komentarz
Komentarze