Już jutro (20 lipca) o godz. 9 rozpocznie się XXXV Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Gorlice. Radni będą zastanawiać się nad wyrażeniem zgody na utworzenie spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Małopolska sp. z o. o. oraz w sprawie zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM).
Pozytywny wynik głosowania może otworzyć nowy rozdział związany z polityką mieszkaniową w naszym mieście.
Czym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to działanie zaproponowane przez rząd, które ma na celu ułatwienie najmu osobom, które mają obecnie trudności w znalezieniu swojego miejsca na ziemi. Chodzi o proponowanie mieszkań o umiarkowanym czynszu, które będą dedykowane osobom spełniającym konkretne kryteria dochodowe. Projekt zakłada przede wszystkim możliwość zawierania umów długoterminowego najmu, a z czasem również nabycia własności mieszkania przez osoby mniej zamożne.
Jak wyjaśnia portal rządowy:
Mieszkania SIM będą mogły wynajmować osoby spełniające kryteria dochodowe określone ustawowo (limity są różne dla poszczególnych województw), nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości.
Od przyszłego najemcy może być również wymagana wpłata kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.
Tworzenie SIMów powiązane jest z możliwością brania preferencyjnych kredytów na tworzenie takich lokali. Jak czytamy dalej na stronie rządowej, podstawowym celem SIM jest tworzenie budownictwa, które będzie podlegało wynajmowi.
Faktycznie jednak, na liście możliwości SIM znajduje się także:
- nabywanie lokal mieszkalnych i budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych, w celu ich rozbudowywania, nadbudowywania i przebudowywania, w celu stworzenia nowych lokali mieszkalnych;
- przeprowadzanie remontów i modernizowanie obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu;
- wynajmowanie lokali użytkowych znajdujących się w budynkach SIM;
- sprawowanie na podstawie umów zlecenia zarządu nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności;
- sprawowanie zarządu nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi w ułamkowej części jego współwłasność;
- prowadzenie innej działalności związanej z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w tym budowanie lub nabywanie budynków w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.
Jeśli w czasie jutrzejszych obrad radni przychylą się do projektu, rozpocznie się nowy rozdział planowania budownictwa mieszkaniowego w mieście. Będzie to pierwszy krok w ramach tej szeroko zakrojonego projektu.
Czy Gorliczanie będą zainteresowani skorzystaniem z tej nowej możliwości na trudnym rynku nieruchomości?
Źródło info: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
Napisz komentarz
Komentarze