Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

W oczekiwaniu na rondo turbinowe. Jazda po rondzie jak czarna magia

Podziel się
Oceń

Dzisiaj w cyklu Drogowe pytania Czytelników, tak naprawdę pytania redakcji o problem, który pojawiał się w Waszych komentarzach obok tematów głównych. Czy w Gorlicach potrafimy przejechać poprawnie po rondzie?
W oczekiwaniu na rondo turbinowe. Jazda po rondzie jak czarna magia

Autor: Fot. haloGorlice

 

Niby nic w tym trudnego: przepuszczamy wszystkich, którzy już znajdują się na skrzyżowaniu tego typu, a potem sami wjeżdżamy na nie i kontynuujemy jazdę po okręgu, aż dojedziemy do naszego zjazdu. Co może pójść nie tak?

 

Jak (nie) jeździć po rondzie?

Dziś rozmawiamy o tym, w jaki sposób powinniśmy jeździć po rondzie. Nie turbinowym, nie po rondzie w kształcie kwadratu, nie po rondzie z sygnalizacją świetlną, ale po najzwyklejszym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Nie tak rzadko dochodzi tu do sytuacji, które nie tylko są łamaniem prawa, ale i zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.
A przecież ta forma skrzyżowania powinna być najłatwiejszą i najbezpieczniejszą do pokonania.

 

Proste jak jazda po rondzie?

O ruchu okrężnym na naszych drogach rozmawiamy z oficerem prasowym gorlickiej KPP, asp. sztab. Grzegorzem Szczepankiem:

haloGorlice: Czy gorliccy mundurowi często pojawiają się na naszych rondach? Czy rzeczywiście można mówić o tym, że te punkty na mapie naszego regionu są dość bezpieczne?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym jednoznacznie należy zaznaczyć, że bardzo rzadko dochodzi na nich do zdarzeń drogowych, a jeżeli już do takiego zdarzenia dojdzie, to charakteryzuje się ono łagodnymi skutkami z powodu małej prędkości pojazdów, którą wymusza charakter tego skrzyżowania.

W rejonach tych skrzyżowań jak i bezpośrednio na nich często pojawiają się patrole Policji zarówno w formie patrolu dynamicznego i statycznego. W rejonach rond realizowane są także wspólne służby ze Strażą Miejską, które skupiają się głównie na pieszych uczestnikach ruchu.

 

hG: Zastanówmy się więc najpierw nad sensem istnienia tego typu skrzyżowania: ma ono powodować, że ruch jest płynniejszy, szybszy i bezpieczniejszy. Jakie są więc największe problemy, z którymi spotykamy się na gorlickich rondach?

Główną zaletą skrzyżowania o ruchu okrężnym jest fakt wymuszania na kierujących pojazdami znacznego zmniejszenia prędkości ze względu na tor jazdy. Mankamentem zaś tzw. „rond” o małej ich średnicy jest zbyt bliskie usytuowanie przejść dla pieszych, co wpływa na ograniczenie płynności ruchu zarówno pojazdów wjeżdżających na to skrzyżowanie i opuszczających je.

 

hG: Największa liczba skrzyżowań o ruchu okrężnym to te, które są oznakowane wcześniej znakami pionowymi A-7, ustąp pierwszeństwa przejazdu i znakiem STOP. Co to w praktyce oznacza?

Przy wjeździe na rondo, podobnie jak na każde inne skrzyżowanie, kierujący musi zwrócić szczególną uwagę na oznakowanie pionowe i poziome. Jeżeli bezpośrednio przed skrzyżowaniem znajduje się znak STOP, kierujący bezwzględnie musi się zatrzymać. Bezwzględnego zatrzymania się na kierującym nie wymusza znak A-7, który zobowiązuje kierującego do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu każdemu pojazdowi będącemu już na skrzyżowaniu.

 

„Na rondzie w lewo

hG: Stoimy przed skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Zakładamy, że nie ma przed nim znaku STOP. Przepuściliśmy już wszystkich, którzy byli już na rondzie w czasie, gdy my do niego dopiero zbliżaliśmy się. Nie czekamy jednak na wjazd na rondo sami: na drodze, która biegnie z prawej i lewej strony, oczekują na wjazd kolejne auta. Tu zaczyna się często przepychanka. Weźmy za przykład rondo w Moszczenicy. Tu przez lata obowiązywał ruch, zgodnie z którym osoby wjeżdżające od strony Gorlic miały pierwszeństwo, gdyż poruszały się ówczesną drogą główną.
Skrzyżowanie zmieniło się na takie o ruchu kołowym, pojawiły się znali wymagające ustąpienia pierwszeństwa. Wyobraźmy sobie wiec opisaną wyżej sytuację: rondo jest puste i jednocześnie podjeżdżają kierowcy w miejsca 1, 2 i 3. Kto ma pierwszeństwo wjazdu na rondo i dlaczego? Czy podjeżdżając jednocześnie do skrzyżowania samochód 2 ma obowiązek ustąpić pierwszeństwo samochodowi nr 1, zgodnie z regułą prawej ręki? (żaden z nich jeszcze nie wjechał na rondo)

Pojazdy 1 i 3 w mogą kontynuować jazdę nawet w tym samym momencie. Z racji charakterystycznego kształtu skrzyżowań o ruchu okrężnym nie spotyka się, aby były one nieoznakowane. Teoretycznie zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jeżeli na skrzyżowaniu nie określono pierwszeństwa przejazdu, należy stosować ogólną zasadę tzw. „regułę prawej ręki” i wówczas kierujący mając pojazd z prawej swojej strony musi ustąpić mu pierwszeństwa.

 

hG: Sprawa jest zatem jasna: kto pierwszy wjedzie na rondo, ma prawo korzystać z pierwszeństwa, które nabywa w momencie wjazdu na nie.

 

Kierunkowskazy na rundzie

hG: Teraz wisienka na torcie: to jak to jest z tymi kierunkowskazami i obowiązkiem ich stosowania na skrzyżowaniach o ruchu kołowym. Czy możemy włączyć kierunkowskaz w lewo, naśladując niejako zachowanie, które podjęlibyśmy na zwykłym skrzyżowaniu, a potem przy zjeździe włączamy kierunkowskaz w prawo, czy też nie musimy tak kombinować i możemy zasygnalizować tylko zamiar zjazdu z ronda?

Użycie kierunkowskazu na rondzie lub przed wjazdem na rondo ma czytelnie informować o naszych zamiarach innych uczestników ruchu. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
Ze względu na bardzo różne formy geometryczne skrzyżowań o ruchu okrężnym sposób sygnalizowania przy przejeżdżaniu przez nie powinien być dostosowany do istniejących warunków.

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy w kierunku wskazanym na znaku. Przy wjeździe na takie skrzyżowanie kierujący zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu.

Poruszając się po takim skrzyżowaniu, należy uwzględnić dwie zasady: dotyczącą zmiany pasa ruchu oraz zmiany kierunku ruchu. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia wyłącznie na rondach z kilkoma pasami ruchu. Włączając kierunkowskaz przed wjazdem na rondo, sygnalizujemy zamiar opuszczenia ronda pierwszym zjazdem.
Na rondzie jednopasmowym kierunkowskaz włączamy niezwłocznie po minięciu zjazdu poprzedzającego ten zjazd, którym chcemy opuścić rondo. Wjeżdżający na rondo kierowca nie może sygnalizować skrętu w lewo, a więc chcąc skręcić na rondzie w lewo, nie można włączać lewego kierunkowskazu. Wyjątkiem są sytuacje, w których kierowca zmienia pas ruchu na samym rondzie – dotyczy to rond, które posiadają przynajmniej dwa pasy ruchu.

hG: Bardzo dziękujemy za wyjaśnienie.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Oio 03.06.2021 00:50
To zróbmy dwie obwodnice południową i zachodnią

gorliczanin. 02.06.2021 12:43
A gdzie obwodnica zachodnia ???

Gorliczanin 02.06.2021 13:26
W trakcie realizacji , według urzędu miasta powinna być za niedługo

Iks 02.06.2021 22:40
A gdzie obwodnica POŁUDNIOWA? Jedyna, która może rozwiązać problemy komunikacyjne miasta?

Kopa 02.06.2021 12:10
Nie widzę żadnego problemu ażeby zrobić rondo „idiotoodporne” z małymi wystającymi wyspami żeby mogły one wskazać prawidłowy tor jazdy.. Wystarczy pojeździć trochę po Polsce, zobaczyć ten przysłowiowy kawałek świata i wyrobić sobie samemu opinię :) To co teraz robi portal halogorlice to jakieś naganiactwo i za wszelką cenę chcą przedstawić jedno z najlepszych rozwiązań, które pomoże upłynnić ruch, w złym świetle…

MrRed 03.06.2021 08:29
polecam zobaczyć kawałek naszego świata i zobaczyć twarze ludzi na rondach, którzy nie rozumieją, ja tu nie widze naganiactwa, ale to co sie czasem dzieje ( np. rondo zakorkowane, ale wjeżdżają kolejni, bo jeszcze jest miejsce, o przejściach dla pieszych nie wspomnę) dlaczego inni na nich machają, a usta układają się w kształt słów powszechnie uznawanych za wulgarne.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ~ TomtommTreść komentarza: Perełka , igiełka , - wszystkie ogłoszenia z takimi opisami sugerują że coś z nim było robione ......Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:56Źródło komentarza: Prawdziwa biała perełka z Gorlic „za miliony”Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Założyłem profil w placówce. Pani z informacji bardzo miłaData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:45Źródło komentarza: eKRUS w służbie rolnikom. Co możesz tam załatwić przez internet? [FOTO]Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.