Już od dziś kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość i nauczyć funkcjonować w nowych warunkach prawnych.
O istotnych zmianach, które dotyczą przede wszystkim pierwszeństwa pieszych, pisaliśmy niedawno >>>Rewolucja w przepisach. Pierwszeństwo pieszych, zakaz jazdy na zderzaku, zmiana limitów prędkości
Gdzie potrzebne nowe przejście dla pieszych i chodnik?
\W czasie XXXII obrad rady miasta Gorlice poznaliśmy treść dwóch interpelacji, których przedmiotem było właśnie bezpieczeństwo drogowe pieszych. Pierwsza pochodziła od radnej Lucyny Jamro. Dotyczyła złożenia wniosku o budowę chodnika w ciągu drogi krajowej nr 28. Chodzi dokładnie o odcinek od skrzyżowania w Zagórzanach w kierunku Klęczan. Gęsta zabudowa i intensywny ruch drogowy powodują, że bywa tu bardzo niebezpiecznie. Złożony wniosek o chodnik nie jest pierwszą interwencją związaną z tym odcinkiem.
Drugie problematyczne miejsce wskazał radny Robert Ryndak. Na wniosek zarządu osiedla nr 11 złożony wspólnie mieszkańcami ulicy Wesołej prosił o skierowanie wniosku do Zarządu Dróg Wojewódzkich o wykonanie niezbędnej infrastruktury oraz wyznaczenie przejścia dla pieszych, które miałoby zostać usytuowane w rejonie skrzyżowania ulic Stróżowskiej, Wesołej i Letniej. To także newralgiczne miejsce, w którym ruch samochodowy jest intensywny, a okoliczne osiedla i szkoła sprzyjają wzmożonemu ruchowi pieszych.
Połączcie te chodniki! Apel mieszkańców Stróżówki
Jeśli pamiętacie nasz artykuł >>>Lampy są, ale nie wszędzie działają. Niebezpieczne przejścia dla pieszych to wiecie, że problematycznych miejsc nie brakuje. Procedury się wydłużają (jak np. kwestia włączenia oświetlenia nad istniejącym przejściem), a poprawa bezpieczeństwa to często kwestia jak najszybszego działania. Kwestia bezpiecznych przejść dla pieszych szybko doczekała się omówienia na poziomie powiatu, a pierwsze efekty tych prac były szybko widoczne.
Dziś wspomnimy o jednym miejscu, które nadal oczekuje na podjęcie takich działań. Mowa o chodniku, który połączyłby w końcu dwa odcinki chodników: jeden prowadzący od strony Mszanki i drugi od strony ronda na Kogutku w Stróżówce. Chodnik urywa się na zakręcie w pobliżu zakładu kamieniarskiego, a pojawia się znowu przy granicy pomiędzy Stróżówką i Mszanką.
Mieszkańcy Stróżówki apelują: doprowadźcie sprawę do końca!
Prośba dotyczy zaprojektowania i wybudowania chodnika, który połączyłby dwa istniejące już odcinki. Dzięki temu piesi mogliby chodnikiem podróżować wprost z centrum miasta aż do skrzyżowania w Mszance. Ciąg dalszy trasy i możliwe w przyszłości wybudowanie chodnika, który prowadziłby do samego ronda w Moszczenicy, byłby zwieńczeniem ważnej dla wielu inwestycji. I nie, nie chodzi o spacerowiczów-wyczynowców, którzy przechodziliby całą tą trasę. To raczej prośba o podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz osób wysiadających na pobliskich przystankach autobusowych. Takich ludzi nie brakuje, a kolejne domy powstają: starania o budowę takiego chodnika, usytuowanego w ciągu drogi wojewódzkiej z pewnością wymagają czasu. Z punktu widzenia mieszkańców to kwestia bezpieczeństwa. Odpowiednio zaprojektowany chodnik mógłby również podnieść dostępność i atrakcyjność jednego cmentarzy pozostałych po I wojnie światowej (Cmentarz wojenny nr 97 Stróżówka), który leży przy tej trasie.
Gdyby dodatkowo chodnik miał pełnić funkcje ścieżki pieszo-rowerowej wiele problemów kierujących pojazdami na tej trasie zostałoby zażegnanych.
Czy taka zmiana jest możliwa?
Na to pytanie odpowiedział nam wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski:
Jesteśmy już po przetargu w tej sprawie. Jeszcze w tym roku od strony Stróżówki będzie budowany kolejny odcinek wspomnianego chodnika. Cała inwestycja opiewa na kwotę około 660 tys. zł. Pieniądze na nią w połowie będą pochodziły z funduszy gminnych, a drugą część dołoży województwo. W kolejnych latach będziemy starać się o stworzenie projektu i pozyskanie środków na ostatni odcinek chodnika, który pozwoli połączyć całą trasę pomiędzy Stróżówką a Mszanką.
Jednocześnie już teraz wiemy, że projektowany chodnik, ze względu na swoją szerokość, nie będzie mógł stać się ścieżką dedykowaną również rowerzystom.
Napisz komentarz
Komentarze