W dniach zbiórek odpadów komunalnych pracownicy firmy wywozowej i urzędu będą sprawdzać, czy w pojemnikach i workach na odpady zmieszane, nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce, czyli papier, plastik, szkło, metal, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, odpady budowlane, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady ulegające biodegradacji.
Prawidłowa segregacja ma wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych, co przedkłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Im większa ilość odpadów zmieszanych zostaje odebrana od mieszkańców, tym wyższe są koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie gminy i tym samym wyższe stawki opłat za odpady dla gospodarstw domowych.
Stwierdzenie w toku kontroli faktu stosowania niepełnej segregacji lub niesegregowania odpadów skutkowało będzie wszczęciem postępowania w celu wydania właścicielowi nieruchomości decyzji zwiększającej opłatę, czyli wprowadzenia opłaty podwójnie wyższej od stawki przyjętej uchwałą Rady Gminy.
W sytuacji stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył deklarację o kompostowaniu bioodpadów, wystawił bioodpady do odbioru przez firmę odbierającą odpady, wydana zostanie decyzja o utracie prawa do zwolnienia z ulgi na 6 miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze