Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP poinformował o tym, że przez cały tydzień prowadzone będą konsultacje społeczne związane z przedstawieniem przez Komendę Główną PSP dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej.
Druhowie postanowili nie czekać i przedstawić swoje stanowisko, mimo, że z formalnego punktu widzenia przedstawiony dokument „jest co najwyżej propozycją przyszłego projektu ustawy”.
Proponowane w nim zmiany idą jednak bardzo daleko i budzą niepokój przedstawicieli OSP.
Cytując fragmenty >>>Wstępnego stanowiska Związku OSP RP w sprawie projektu ustawy o OSP należy wskazać następujące, główne zastrzeżenia, które pojawiają się w odniesieniu do wspomnianego projektu ustawy:
1. Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej przewiduje, że ochotnicze straże pożarne, które utworzą jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP, zwane dalej „JRG OSP”, są jednostkami ochrony przeciwpożarowej (art. 1 ust. 1). Pozostałe OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP przestaną być jednostkami ochrony przeciwpożarowej i nie będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Będą mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach.
2. OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP utracą możliwość finansowania OSP przewidzianego obecnie w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.
3. OSP zostanie poddana bezpośredniej kontroli wojewody oraz nadzorowi komendanta wojewódzkiego PSP. Zakres i sposób kontroli oraz zakres i sposób nadzoru nie zostały na razie określone.
4. Strażacy ochotnicy utracą prawną możliwość posługiwania się nazewnictwem strażak, a nazywani będą „Ratownikami OSP”.
Członkowie OSP utracą prawo do własnego munduru wyjściowego i galowego. W projekcie zapisano „Ratownikom OSP w JRG OSP, przysługiwać będzie prawo do środków ochrony osobistej i umundurowania, na zasadach określonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej”.5. Świadczenia dla ratowników OSP (zwolnienia z pracy, odszkodowania, ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych, rekompensaty, ochrona prawnokarna) pozostają praktycznie niezmienione w stosunku do aktualnego stanu prawnego.
Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wprowadza świadczenie ratownicze, z tytułu wysługi lat w JRG OSP trwającej ponad 25 lat. Są to warunki gorsze niż w projekcie ustawy tzw. społecznym oraz w projekcie ustawy senackiej (tzw. dodatek do emerytury)..6. Wprowadzenie uznaniowych uprawnień finansowych dla ratowników OSP.
7. Wprowadzenie urzędowego wzoru legitymacji dla ratownika OSP, który OSP będą musiały stosować.
8. Państwowa Straż Pożarna przestanie nieodpłatnie szkolić ratowników OSP. Brak jednoznacznego wskazania podmiotu odpowiedzialnego za finansowanie szkoleń.
9. Brak wskazania odpowiednio długiego okresu przejściowego we wprowadzaniu ustawy.
Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił także >>>Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP Gorlice ws. projektu ustawy o OSP.
W związku z przedstawionymi zastrzeżeniami, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP proponuje konsultacje społeczne. Będą się one odbywać w trybie on-line i będzie można się im przysłuchiwać za pośrednictwem strony >>>Związku OSP RP.
Problematykę zawartą w ww. dokumencie podzielono na 5 bloków tematycznych. Dyskusji nad każdym z bloków poświęcony będzie osobny dzień konsultacji.
Harmonogram konsultacji:
- Blok nr 1 – „Organizacja systemu ratowniczego” – poniedziałek, 10 maja,
- Blok nr 2 – „Sprawy organizacyjne OSP, mundur, statut” – wtorek, 11 maja,
- Blok nr 3 – „OSP - finansowanie nadzór, kontrola” – środa, 12 maja,
- Blok nr 4 – „Działalność społeczna OSP” – czwartek, 13 maja
- Blok nr 5 – „Dodatek do emerytur” – piątek, 14 maja.
Szczegółowe informacje dotyczące udziału w konsultacjach także znajdziecie pod wskazanym powyżej linkiem. Pierwsze spotkanie już dziś (10 maja) o godzinie 17.
Opracowanie prawne wspomnianego projektu ustawy o OSP znajduje się >>>TUTAJ
Źródło info: Związek OSP RP, ZOP ZOSP RP Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze