Jak długo potrwa akcja wykładania przynęt ze szczepionką?
Akcja rozpoczyna się 7 maja i potrwa do 14 maja 2021 r. Jest realizowana na obszarze całego województwa małopolskiego.
Szczepienie lisów jest wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną. Jest ona wykładana w lasach ręcznie bądź zrzucana z samolotów. Przynęta ma kształt walca i jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.
W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;
2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
Pamiętajmy: przynęty, które były dotykane przez ludzi, są omijane przez lisa. Jeśli wiec ją znajdziemy, nie podnośmy i nie dotykajmy jej. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. W razie przypadkowego kontaktu człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy konieczne jest natychmiastowe przemycie miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenie się do lekarza.
Szczegółowe informacje >>>dostępne są na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Źródło info: MUW Kraków
Napisz komentarz
Komentarze