Na stronie >>>Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 widnieje informacja z 2019 roku, kiedy przygotowywano się do renowacji świątyni. Jak czytamy w komunikacie:
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Ropie
Obiekt w Ropie czeka remont dachu, elewacji oraz wnętrza. Wykonana zostanie również konserwacja polichromii na suficie. Teren wokół kościoła zostanie odświeżony – zaplanowane prace to m.in.: remont ogrodzenia, budynku gospodarczego, dzwonnicy, słupów i rzeźb. Małopolska wesprze projekt kwotą ponad 1,9 mln zł.
Pieniądze w działaniu widzimy właśnie przejeżdżając przez centrum Ropy.
Prace kończą się, a odnowiony kościół przykuwa uwagę. Miedziany dach i obłożone drewnem ściany doskonale wyglądają i z pewnością zachęcą do wizyty zarówno modlących się, pątników jak i zwykłych turystów poszukujących w naszym regionie ciekawych obiektów sakralnych.
Jak czytamy na stronie parafii w Ropie,
Nie jest łatwo w świetle zebranych dokumentów określić dokładnie kiedy powstała parafia w Ropie. Niestety nie posiadamy dokumentu erekcyjnego parafii, wydanego przez biskupa, na mocy którego kościół otrzymał prawa parafialne. Trudno więc jest podać dokładnie kiedy powstała parafia w Ropie i kto był jej pierwszym duszpasterzem.
Nie ma jednak wątpliwości, że już w XVI wieku miejsce to było aktywnym ośrodkiem kultu i życia społecznego. Wszystkie źródła są jednak zgodne co do tego, kto od początku był patronem parafii. Święty Michał Archanioł jako patron jest opisywany jako charakterystyczny dla kościołów położonych w dawnych ośrodkach kultu pogańskiego.
Średniowieczne rycerstwo i cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego obrały go sobie za patrona. To też zapewne wpłynęło na popularność jego wezwań w okresie średniowiecznym. W okresie wczesnego polskiego średniowiecza kościoły pod jego wezwaniem są nieliczne, spopularyzowała go dopiero kolonizacja niemiecka. Charakterystyczną cechą tego patronatu dla Małopolski Południowej jest to, że często przysługiwało ono jednowioskowym parafiom, lub też parafiom powstałym w okresie kolonizacji na prawie niemieckim.
Więcej o historii tej parafii przeczytacie >>>na jej stronie internetowej.
źródło info: rpo.malopolska.pl, parafiaropa.pl
Napisz komentarz
Komentarze