Właściciel lub zarządca budynku będzie mógł wysłać deklarację przez internet, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Osoby, które nie będą mogły skorzystać z tej formy składania deklaracji, będą miały możliwość złożenia jej w formie papierowej.
Nowe przepisy dotyczą budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych w całej Polsce i zakładają 12-miesięczny termin na złożenie deklaracji CEEB dla budynków już istniejących – licząc od 1 lipca oraz 14-dniowy dla nowo powstałych.
Uruchamiamy od połowy 2021 roku mechanizm składania deklaracji o źródle niskoemisyjnego ciepła, co przyczyni się do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce – zapowiedziała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Baza danych o tym, czym ogrzewamy nasze domy, jest potrzebna przede wszystkim obywatelom. To w ich imieniu i dla ich zdrowia będą wdrażane programy wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła.
System przeznaczony jest do realizacji ustawowych zadań związanych z ochroną środowiska, termomodernizacją i walką z ubóstwem energetycznym. Za jego powstanie odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować odpowiednie działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce należy do najważniejszych problemów środowiskowych. Według Europejskiej Agencji Środowiska, w 2018 roku tylko pył zawieszony PM 2,5 był powodem ponad 46 tysięcy zgonów w Polsce. Za emisję toksycznych pyłów PM 2,5 i PM 10 odpowiadają przede wszystkim przestarzałe urządzenia grzewcze w domach i budynkach, np. piece węglowe.
Wszyscy mamy świadomość jak duże znaczenie dla jakości powietrza ma emisyjność budynków. Dlatego przyjęty w 2020 roku nowy „Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” zakłada konieczność inwentaryzacji co najmniej 70 procent budynków w gminie do końca 2021 roku, a co najmniej 90 procent do 30 czerwca 2022 roku. Zadanie to jest już realizowane przez małopolskie gminy – podkreśla wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.
Gminy w naszym województwie inwentaryzują paleniska już od 2017 roku. Baza emisyjności jest na bieżąco aktualizowana. Program ochrony powietrza zakłada przekazywanie co pół roku informacji o postępie wymiany kotłów i inwentaryzacji w gminach.
CEEB będzie rejestrem źródeł energii budynków. Ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Według szacunków, w ewidencji może się znaleźć nawet ok. pięciu milionów budynków.
Źródło info: Biuro Prasowe UMWM
Napisz komentarz
Komentarze