Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Znani działacze z Gorlickiego wyróżnieni

Podziel się
Oceń

W zabytkowym ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu wręczono Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski oraz Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce.
Znani działacze z Gorlickiego wyróżnieni

Autor: Fot. Biuro prasowe UMWM

 

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego jest prestiżowym wyróżnieniem dla opiekunów i miłośników „zabytków z duszą”, troszczących się o ich zachowanie i ratujących w wyścigu z czasem. Laureatką XVIII edycji przeprowadzonej w 2020 roku została Elżbieta Graboś, do której trafiła nagroda w wysokości 15 tysięcy złotych, ufundowana z budżetu Województwa Małopolskiego. Laureatka odebrała  symboliczny czek, dyplom oraz statuetkę z rąk Iwony Gibas z zarządu województwa.

Uhonorowani zostali gospodarze obiektów architektury drewnianej z Małopolski, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy. Wśród nich znalazł się ksiądz mitrat dr Roman Dubec – Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji Przemysko-Gorlickiej, prowadzący szeroką działalność związaną z opieką konserwatorską nad zabytkami architektury drewnianej oraz aktywny animator kultury popularyzujący ideę ożywiania drewnianych świątyń poprzez organizację w ich wnętrzach wydarzeń artystycznych.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce ma na celu promowanie przez Województwo Małopolskie dobrych wzorców w zakresie szczególnego i aktywnego zaangażowania na rzecz ochrony wszelkich elementów lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wyróżnienie ma charakter indywidualny i przyznawane jest za całokształt dokonań oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski.

II Nagroda im. Romana Reinfussa została przyznana Piotrowi Trochanowskiemu – łemkowskiemu regionaliście, społecznikowi, pedagogowi, pieśniarzowi i poecie, który ogromną część życia poświęcił społecznie dla ratowania i animowania dziedzictwa kulturowego swojej rodzinnej Łemkowszczyzny. Jest m.in. inicjatorem i współorganizatorem pierwszych „Łemkowskich Watr”, które w latach 80. XX wieku odbywały się najpierw w Czernej, a następnie w Bartnem, współorganizatorem „Łemkowskiej Watry na Obczyźnie” (organizowanej na Dolnym Śląsku od 1989 r.), głównym współorganizatorem „Łemkowskiej Jesieni Twórczej” oraz  „Międzynarodowego Biennale Kultury Łemkowskiej”, dyrygentem chórów cerkiewnych oraz autorem elementarza i nauczycielem języka łemkowskiego w szkołach w okolicy Krynicy. Jest najwybitniejszym współczesnym poetą łemkowskim. Wiersze pisze od młodości, wydał dziewięć autorskich tomików, z których najbardziej znany jest: „Jak sokół wodę z kamienia”. Wiersze publikuje pod pseudonimem artystycznym Petro Murianka. Autor wniósł ogromny wkład jako redaktor czasopism i wielu innych wydawnictw związanych z łemkowszczyzną, ważniejsze to: „Hołos Watry”, rocznik „Łemkiwskij Kalendar”/„Łemkiwskij Ricznyk”/; kwartalnik „Antyfon” – wydawnictwa Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej. Zebrał i w wielkiej części przełożył na język polski antologię łemkowskiej poezji – „Łemkowie piszą”, wydawnictwo Miniatura. Jego wielką zasługą jest utworzenie łemkowskiego czasopisma „Besida”, które od ponad 30 lat osobiście redaguje. Uratował przed zniszczeniem wiele dokumentów historycznych związanych z łemkowszczyzną, które zgromadził na stałej wystawie w cerkwi prawosławnej w Krynicy-Zdroju. Jest jednym z inicjatorów założenia Stowarzyszenia Łemków – najważniejszej w Polsce łemkowskiej organizacji kulturalno-oświatowej, angażuje się w pracę Stowarzyszenia Ruska Bursa w Gorlicach, prowadząc bardzo aktywną działalność kulturalną i edukacyjną wśród młodzieży łemkowskiej. Działa także w zarządzie Fundacji Wspierania Mniejszości Łemkowskiej Rutenika.

Wyróżnienie w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa otrzymał:

Bogdan Krok – animator, autor scenariuszy, reżyser i aktor. Inicjator powstania i współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej oraz jego prezes, który jako autor i realizator programu ginącego rękodzieła – koronki klockowej, uczynił ją na powrót sztandarowym produktem regionalnym gminy oraz jej głównym znakiem rozpoznawczym poprzez stworzenie: Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej oraz Ogólnopolskiego Konkursu Koronki Klockowej w Bobowej. Bogdan Krok jest również inicjatorem powstania Galerii Koronki Klockowej przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Reaktywował także Regionalny Zespół „Koronka” i zainicjował powstanie dziecięcego Zespołu Regionalnego „Koronecka”. Dzięki jego inicjatywie odrodziło się w Bobowej i regionie gorlickim rękodzieło koronki klockowej. Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej organizuje dziesiątki kursów koronki klockowej.

Roman Reinfuss urodził się 27 maja 1910 r., a zmarł 26 września 1998 r. w Krzywaczce pod Krakowem. Był wybitnym etnografem i badaczem sztuki ludowej, związanym swoją twórczością naukową z góralszczyzną karpacką w szczególności z Łemkowszczyzną.

Epidemia COVID-19 uniemożliwiła wręczenie nagród w 2020 roku.

 

Źródło info: Biuro prasowe UMWM


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Założyłem profil w placówce. Pani z informacji bardzo miłaData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:45Źródło komentarza: eKRUS w służbie rolnikom. Co możesz tam załatwić przez internet? [FOTO]Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”