UM Biecz poinformował o konieczności sporządzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych
Burmistrz Biecza informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j Dz. U. z 2020, poz. 1439) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.
W związku z powyższym Burmistrz Biecza zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy Biecz o wypełnienie oświadczenia o posiadaniu zbiornika bezodpływowego (szamba), przydomowej oczyszczalni ścieków lub jego braku i dostarczenie do Urzędu Miejskiego Bieczu w terminie nieprzekraczalnym do dnia 30 kwietnia 2021 r.
W przypadku nie złożenia oświadczenia Burmistrz Biecza będzie zobowiązany do przeprowadzenia kontroli posesji w celu ustalenia posiadania zbiornika na nieczystości płynne. Jednocześnie informujemy, że w przypadku przeprowadzenia kontroli posiadanych zbiorników bezodpływowych będą sprawdzane rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych oraz posiadane umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych.
Oświadczenie dostępne jest na stronie UM Biecz >>>TUTAJ
Planowane są także kontrole UM Biecz w zakresie szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków:
W pierwszej kolejności będą sprawdzane umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych. Ponadto, w uzasadnionych przypadkach będzie sprawdzana szczelność zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe w celu określenia ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych odciekami pochodzącymi z tych zbiorników - podstawa prawna: art. 6 ust.1, art. 9u. ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j Dz. U. z 2020, poz. 1439).
Obowiązek Burmistrza do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy i stosowania przepisów ustawy wynika w tym przypadku z art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ponadto zgodnie z art. 363 ustawy Prawo ochrony środowiska:
Burmistrz może w drodze decyzji nakazać osobie fizycznej, której działanie negatywnie oddziałuje na środowisko wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do:
1) ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia;
2) przywrócenia środowiska do stanu właściwego.
UM Biecz przypomina również, że na właścicielach przydomowych oczyszczalni ścieków ciąży obowiązek poinformowania organu ochrony środowiska o rezygnacji z rozpoczęcia albo zakończenia eksploatacji oczyszczalni ścieków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, takiego zgłoszenia należy dokonać w terminie 14 dni od dnia rezygnacji z podjęcia działalności albo zaprzestania działalności lub zmianie danych.
źródło info: UM Biecz
Napisz komentarz
Komentarze