Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Gorlice, ul. Słoneczna: mieszkańcy nie mają gdzie parkować, zakaz im nie straszny [FOTO]

Podziel się
Oceń

Mieszkańcy ulicy Słonecznej wiedzą, że miejsc parkingowych jest niewiele, dlatego walczą o każdą dostępną przestrzeń. Zdesperowani, świadomie stają na miejscach objętych zakazami, co rodzi konkretne konsekwencje.
Gorlice, ul. Słoneczna: mieszkańcy nie mają gdzie parkować, zakaz im nie straszny [FOTO]

Autor: Fot. nadesłane przez Czytelnika

 

Pod koniec maja 2018 roku mieszkańcy ulicy Słonecznej głęboko odetchnęli: wyprowadzka Wydziału Komunikacji i Dróg na ulicę Michalusa oznaczała, że liczba aut, które codziennie szturmowały wąską uliczkę, miała się znacząco zmniejszyć. Mieszkańcy ulicy Słonecznej mieli nadzieję, że w końcu będą mogli łatwo znaleźć dla siebie miejsce parkingowe. Tak się jednak nie stało.

Kilka dni temu jeden z naszych Czytelników napisał do nas wiadomość z prośbą o podjecie interwencji w tej sprawie. Pytał wprost:

Gdzie mają parkować swoje auta mieszkańcy ul. Słonecznej z bloków nr 1, 3, 5? Straż miejska daje mandaty, a nie ma parkingu. Gdzie stawiać auta? Po co te zakazy? Tam co dzień jest Straż Miejska. Strach stawać autem wzdłuż ul. Słonecznej. Brak dojazdu do bloku jest problemem: karetka czy straż nie podjedzie pod klatki schodowe. W tamtym tygodniu z góry na dół wszyscy mieli kartki za wycieraczką trzeba chodzić i się tłumaczyć.

Jak sam przyznał, także za swoją wycieraczką znalazł mandat.

Jak wygląda sytuacja na ul. Słonecznej?

Pojechaliśmy na osiedle, szczęśliwie parkując na wydzielonym miejscu parkingowym. Tuż po nas na osiedle wjechały cztery kolejne pojazdy: kierujący długo krążyli, nim udało im się znaleźć dogodne miejsce, jeden całkowicie się wycofał, inny wypuścił pasażera, a sam ruszył na poszukiwanie miejsca parkingowego. Przy okazji wizyty na osiedlu udało się nam potwierdzić kiepski stan nawierzchni jezdni, który zgłaszaliście w artykule >>>Wiosenne dziury w naszym mieście: sprawdziliśmy Wasze zgłoszenia [FOTO]

Przy skrzyżowaniu wita nas typowy widok: sznur samochodów zaparkowanych z lewej strony jezdni przy blokach nr 1, 3 oraz 5. Wszystkie stoją w miejscach do tego nie przeznaczonych, mówiąc krótko: na zakazie. Kilka miejsc parkingowych jest na samym dole, pozostałych trzeba szukać pod innymi blokami lub w zupełnie innej części osiedla.

Ukształtowanie terenu i istniejące zabudowania nie pozwalają nawet marzyć o stworzeniu drogi, która w jakikolwiek sposób łączyłaby w tym miejscu ulicę Słoneczną np. z Blichem i Nadbrzeżną. Pozostaje rozsądne gospodarowanie istniejącą przestrzenią. Jeśli żaden z samochodów nie parkuje na jezdni, wówczas spokojnie mogą się tam wyminąć dwa auta. Nieprawidłowo zaparkowane samochody mogą utrudnić, a nawet całkowicie uniemożliwić dojazd służbom ratunkowym pod bloki. Utrudnione jest także manewrowanie samochodami osobowymi na tym dość stromym podjeździe. Jest to odczuwalne szczególnie zimą, kiedy na drodze jest ślisko.

Czy te znaki zakazu w ogóle są tam potrzebne?

Zakaz zatrzymywania się pojazdów na tym newralgicznym odcinku nie wynika tylko z organizacji ruchu potwierdzonej znakami pionowymi (B-36, „zakaz zatrzymywania się”). To także zakaz wynikający z odrębnych przepisów. Niezależnie od istniejących znaków obowiązuje nas zatem:

  • zakaz zatrzymywania się przy skrzyżowaniu (art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ust 1, pkt 1: „Zabrania się zatrzymania pojazdu (...) na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania”), co wyłącza możliwość parkowania bezpośrednio na zakręcie u góry;
  • zakaz zatrzymywania się przy przejściu dla pieszych, a tych jest tutaj trzy (art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ust 1, pkt 2 „Zabrania się zatrzymania pojazdu (...)  na przejściu dla pieszych, (...) oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem (...)”).

Jak wyjaśnia nam oficer prasowy gorlickiej KPP, asp. sztab. Grzegorz Szczepanek:

W tym miejscu mamy sytuację podobną do zakrętu ulicy Michalusa (>>>Drogowe pytania Czytelników. Skrzyżowanie pod Gorlickim Centrum Kultury), gdzie krzyżujące się drogi nie tworzą skrzyżowania w świetle przepisów Prawo o ruchu drogowym. Na ulicę Słoneczną przy blokach 1, 3 i 5 samochody wyjeżdżają także z dróg wewnętrznych (pod blokami 8 i 12). Tutaj nie znajduje zastosowania przepis mówiący o zakazie zatrzymywania się na skrzyżowaniu i w jego bezpośredniej bliskości. Ze skrzyżowaniem mamy do czynienia tylko na samej górze, pod sklepem i tam znajduje zastosowanie wspomniany przepis.

Organizacja ruchu w tym miejscu powoduje, że obowiązki kierowców w tym miejscu powinny być jasne. Poza zakazem zatrzymywania się w odległości 10 metrów przed i za każdym przejściem dla pieszych, kierowców obowiązuje zakaz wynikający ze znaków pionowych.

Obecne tam znaki pionowe B-36, „zakaz zatrzymywania się” mogą być oceniane jako niepotrzebne. Obecność tych znaków ułatwia kierowcom orientowanie się w przepisach obowiązujących w tym miejscu, wyklucza możliwość zasłaniania się niewiedzą w tym zakresie.

Straż Miejska interweniuje tam regularnie, zarówno z własnej inicjatywy jak i na wniosek mieszkańców, zgłaszających ten problem. Jest to droga publiczna, a parkowanie na niej stanowi wykroczenie. Strażnicy egzekwują więc prawo, które w tym przypadku jest jasne. Warto podkreślić, że organizacja ruchu w tym miejscu nie powinna być oceniana jako szczególna czy wyjątkowa. Zakaz zatrzymywania się ma pozwolić nie tylko na swobodne przemieszczanie się pojazdów w obydwie strony. Ma także znaczenie jako gwarancja widoczności pieszych, próbujących przekroczyć jezdnię.

Dlaczego miejsc parkingowych jest za mało?

Dawniej miejsc parkingowych, przewidzianych dla mieszkańców było dużo mniej. Samochód był luksusem, więc kilkanaście miejsc parkingowych wystarczyło dla mieszkańców kilkudziesięciu mieszkań. Dziś auto jest normą, a jedna rodzina dysponuje często więcej niż jednym samochodem.

Liczba samochodów, które mają gorliczanie lawinowo rośnie >>>Korki? Brak miejsc parkingowych? Prawie 99 tysięcy pojazdów zarejestrowanych w Gorlickiem.

Każdy właściciel mieszkania oczekuje, że przy zakupie mieszkania będzie mógł korzystać przynajmniej z jednego miejsca parkingowego. Przy ulicy Słonecznej jest to wręcz niewykonalne.

Być może sprawę rozwiązałby parking podziemny?

...i to wielopoziomowy, z możliwością dalszego pogłębiania go. To rozwiązanie abstrakcyjne, a proponowanie jakiejkolwiek dużej infrastruktury może napotykać na przeszkody w postaci istniejących już sieci gazowych, energetycznych, wodociągów itd. Inną drogą byłaby budowa parkingu kosztem ostatnich terenów zielonych, co także byłoby trudno zaakceptować.

Kierowcom pozostają trzy zasadnicze wyjścia: krążyć po osiedlu przez kilkadziesiąt minut, zaparkować dalej, w innej części osiedla, albo zrobić to, co robiło wielu przed nimi: zaparkować na zakazach godząc się z koniecznością przyjęcia mandatu. Z impasu może nas wyciągnąć chyba tylko drastyczny i powszechny zwrot ku zdrowemu trybowi życia. Częstsze spacery, a może rezygnacja z zakupu drugiego i kolejnych aut w rodzinie, jeśli nie jest to absolutnie konieczne? Nie proponujemy rowerów, bo wówczas temat ścieżek rowerowych wywołałby dyskusję podobną do tej, o potrzebnych, a wciąż nieistniejących miejscach parkingowych...

Czy w sprawie parkingu przy ulicy Słonecznej można zaproponować inne rozwiązanie?

My go, niestety, nie widzimy.

 

 

 

 

 



Napisz komentarz

Komentarze

rb26dett 23.03.2021 15:51
Budujo ino galeryyje xD haha a parkingów jak na lekarstwo :/

Ja 09.03.2021 13:39
A ja mam śmigłowiec gdzie mam go zaparkować jak nie ma miejsca?

mieszkaniec osiedla 09.03.2021 08:52
Właściciele pojazdów stają się już tak wygodni że wnet chcieliby parkować w bramach. Po południu widzę wiele miejsc parkingowych wolnych koło przychodni, żaden kierowca tyłka nie ruszy, bo jest raptem 100 metrów. Sprowadzają złomy z Niemiec po 2 000 euro i szpanują swoimi brykami, teraz zapomnieli jak dawniej chodziło się na piechotę. Głupotą Starostwa było likwidować żłobek, nie mówiąc już o Wydziale Komunikacji który teraz przenieśli do Glinika. Ruch na osiedlu niewiele się zmienił, jak niemal każdy urzędnik Pomocy Społecznej podjeżdża swoim samochodem do pracy. Szkoda likwidować trawniki, jeżeli już to dalej od bloków by nikt nie wdychał samochodowych spalin.

Gorlicki 09.03.2021 12:55
Bo parking pod przychodnią jest tylko dla pacjentów przychodni?

Gorliczanin 09.03.2021 07:48
Wlepić mandat raz drugi nauczą sie parkować i tyle w temacie.

Prawnik 09.03.2021 05:29
Spółdzielnie mają na zadanie skłócać ludzi, by legalnie podnosić rachunki i by utrzymywać całą kastę w Spółdzielni.

654 08.03.2021 17:40
Bo komuszki jak projektowały to osiedle to samochód był luksusem i nie brali pod uwagę że kiedyś komuna się skończy i powstanie krwiożerczy kapitalizm w którym samochód jest tani jak barszcz i niemal każdy może na niego pozwolić :) NIestety , teraz trzeba przekszatłcać zmielone trawniki , brukować i przerabiać na parkingi . Cała poslka tak wygląda .

,kmjnhfdsa 08.03.2021 21:41
Polska z dużej litery, patrioto od siedmiu boleści

Kiepski 08.03.2021 17:16
Trochę płyt ażurowych, pare krawężników i parking jak tra.la.la. , jest przecież budżet obywatelski można by coś pomyśleć, będzie mniej koszenia traw, mniejsze koszty utrzymania terenów zielonych ale niektórzy wolą głosować na wybiegi dla psów lub inne pomysły z kosmosu zamiast myśleć o bardziej potrzebnych, przyziemnych sprawach które ulżą trudom dnia codziennego. Jeszcze nie dawno słyszałem narzekanie że miasto sie wyludnia a tu miejsc na parkingach coraz mniej.

Mieszkaniec Słonecznej 08.03.2021 14:05
Na dole Słonecznej jest boisko trawiaste, na którym i tak nie da się grać w piłkę bo murawa usiana jest muldami. Dlaczego miałby nie powstać tam parking? Chociaż na części tej przestrzeni.. Ciekawe, że artykuł nie powstał jak na Słonecznej był jeszcze wydział drogownictwa. Teraz to jest wręcz luksus!

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ~ TomtommTreść komentarza: Perełka , igiełka , - wszystkie ogłoszenia z takimi opisami sugerują że coś z nim było robione ......Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:56Źródło komentarza: Prawdziwa biała perełka z Gorlic „za miliony”Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Założyłem profil w placówce. Pani z informacji bardzo miłaData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:45Źródło komentarza: eKRUS w służbie rolnikom. Co możesz tam załatwić przez internet? [FOTO]Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”