Przy okazji tekstu o doświetlaniu przejść dla pieszych >>>Lampy są, ale nie wszędzie działają. Niebezpieczne przejścia dla pieszych pojawiło się wyjaśnienie związane z ul. Armii Krajowej. Ulica ta, niemal w całości jest objęta strefą zamieszkania. Co to w praktyce oznacza i gdzie jeszcze mamy w mieście podobne strefy?
Czym jest strefa zamieszkania?
Strefa zamieszkania to obszar, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Strefa zaczyna się tam, gdzie ustawiony jest znak D-40 „strefa zamieszkania”, a wyjazd z niej oznaczony jest znakiem D-41 - „koniec strefy zamieszkania”. Rozwiązanie takie spotykamy najczęściej na osiedlach bloków czy domów jednorodzinnych, ale strefą zamieszkania oznakowane bywają także centra miejskie.
To miejsca, w których jako piesi nie jesteśmy intruzami, ale zyskujemy dodatkową ochroną
Celem ustanowienia strefy zamieszkania jest zwiększenie swobody pieszych, którzy mogą się w jej obrębie poruszać. Oznacza to znaczące ograniczanie możliwości kierowców, którzy w konkretnym obszarze powinni pamiętać o szczególnym uprzywilejowaniu pieszych.
W strefie zamieszkania:
- pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych, może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5 prawo o ruchu drogowym), - oznacza to, że w Gorlicach, np. przy ul. Armii Krajowej pod szpitalem, piesi mają prawo poruszania się całą szerokością jezdni i nie muszą ustępować miejsca samochodom;
- wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi, nie ma więc znaczenia, że poruszamy się drogą, do której przyłączają się np. ulice spod bloków, jesteśmy zobowiązani poruszać się zgodnie z zasadą „prawej ręki”; wyjeżdżający spod bloku może mieć pierwszeństwo przed jadącym drogą wyjazdową, która nie ma statusu drogi głównej;
- wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu (art.17 ust. 1 pkt 1 prawo o ruchu drogowym), więc wyjeżdżający ze strefy zamieszkania muszą ustąpić pierwszeństwa pozostałym uczestnikom ruchu; warto pamiętać o tym, np. wyjeżdżając spod szpitala, nieprzypadkowo widzimy tam linię zatrzymania i znak STOP, który przypomina o naszych obowiązkach w tamtym miejscu;
- dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h (art. 20 ust. 2 prawo o ruchu drogowym), nie wymaga to żadnego dodatkowego oznakowania pionowego!
- zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt.4 prawo o ruchu drogowym), z tego przepisu korzysta Straż Miejska dając mandaty np. przy ul. Podkościelnej (#potwierdzoneinfo)
- w strefie zamieszkania dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej, wyobrażenie sobie takiej sytuacji na ul. Armii Krajowej powoduje, że przeszywają nas ciarki. Prawdopodobnie widząc dziecko bez opieki pod szpitalem wielu kierowców przypomniałoby sobie bardzo szybko wszystkie znane im wulgaryzmy (i to w kilku językach).
Troska o bezpieczeństwo i porządek powoduje, że takie strefy wyznaczane są w bardzo wyjątkowych miejscach, takich, w których można spodziewać się dużego ruchu pieszych. Sylwetka dziecka biegnącego za piłką, umieszczona na znaku D-40 dobrze oddaje specyfikę stref zamieszkania. Kierowca powinien spodziewać się wielu nagłych, nietypowych sytuacji.
Jak poinformował nas UM Gorlice, w Gorlicach takich miejsc jest ich zaskakująco dużo! Sprawdźcie, gdzie pieszy ma absolutne pierwszeństwo?
Lista stref zamieszkania na terenie miasta Gorlice
1. ul. Armii Krajowej (pod szpitalem, niemal na całym ciągu ulicy od strony przychodni)
2. Centrum miasta: ul. Cicha, ul. Wąska, ul. Piekarska, Rynek
3. ul. 3-go Maja i boczne ul. Łukasiewicza, ul. Jagiełły, ul. Narutowicza, ul. Świeykowskiego
4. Rynek od ul. Wróblewskiego do ul. Stróżowskiej
5. ul. Garbarska od ul. Nadbrzeżnej do ul. Mickiewicza
6. ul. Podkościelna
7. Górne Osiedle przy ul. Wyszyńskiego
8. ul. Wrońskich
9. ul. Wesoła
10. ul. Ogrodowa od ul. Krasińskiego do ul. Legionów
11. ul. Reja
12. łącznik ulic Kochanowskiego – ul. Mieszka I
13. ulice boczne od ul. Batorego
14. ul. Klimkowicza
15. ul. Kwiatowa, ul. Biechońskiego
16. ul. Sportowa
17. łącznik ul. Krasińskiego – ul. Rzeźniczej
Napisz komentarz
Komentarze