Kompleks będzie się składał z budynku głównego, przeznaczonego do działalności kulturalnej Bieckiego Centrum Kultury z zapleczem socjalnym i technicznym. Budynek połączony zostanie ze sceną o wymiarach 12 m na 12 m. Scena będzie posiadała przesuwne szklane drzwi, które umożliwią wykorzystanie przestrzeni także zimą, na przykład do organizacji zajęć, warsztatów czy spotkań. Przy scenie znajdować się będą dwa pomieszczenia garderoby oraz toalety. Na dachu budynku zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne służące do wytworzenia prądu.
Przy budynku głównym, od północnej strony terenu inwestycji, wybudowane zostaną 32 parterowe, drewniane, ogrzewane i zamykane pawilony wystawienniczo-handlowe. Wielkość każdego pawilonu wynosić będzie 5,5 m². Pomiędzy pawilonami, pośrodku utworzone zostanie otwarte, zadaszone przejście w formie pasażu.
Teren zostanie odpowiednio zagospodarowany i utwardzony kostką. Wykonane zostanie oświetlenie części wystawienniczej i widowni oraz parkingi. Natomiast północna część działki zostanie ogrodzona. W ramach zadania powstaną wszystkie niezbędne przyłącza i instalacje. Kompleks ogrzewany będzie z sieci ciepłowniczej.
Biecki Jarmark Kultury da nowe możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych. Duża, stała scena, bez konieczności rozkładania i składania, będzie dużo bardziej funkcjonalna. W pawilonach prowadzona będzie działalność kulturalno-wystawiennicza: wystawy rzemiosła artystycznego, malarstwa, rzeźby i innych wyrobów związanych z kulturą regionu w powiązaniu ze sprzedażą wyrobów artystycznych. Obiekt będzie komfortowy zarówno dla organizatorów wydarzeń jak i uczestników. Podgrzewane pawilony będą mogły być w pełni wykorzystywane także zimą, co zdecydowanie wpłynie na ożywienie działalności lokalnych producentów i rzemieślników.
Lokalizacja obiektów jest także dogodna, bo będą się znajdowały w sąsiedztwie wyremontowanego dworca kolejowego, węzła przesiadkowego wyposażonego w miejsca parkingowe, przystanki komunikacji autobusowej, punkty postojowe dla rowerów.
Ponadto jeszcze w 2017 roku wyremontowane zostały ulice: Kolejowa i 3 Maja, wzdłuż których zostały wybudowane chodniki i ścieżka rowerowa. Ulice te komunikują dworzec i węzeł przesiadkowy z resztą miasta.
Wszystkie powyższe inwestycje stanowią spójną koncepcję zagospodarowania tej części miasta, nadania jej nowych funkcji, które spowodują ożywienie gospodarcze, handlowe, kulturalne, artystyczne. Dogodność komunikacyjna i cała infrastruktura powstała dzięki wcześniejszym przedsięwzięciom, będzie znakomicie współgrać z Bieckim Jarmarkiem Kultury, dopełniając go i podnosząc w znaczny sposób jego funkcjonalność – podkreśla Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.
Na realizację inwestycji bieccy urzędnicy pozyskali ponad 2 mln 787 tys. złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Rozpoczęcie prac zaplanowane zostało na kwiecień 2021 roku. Przewidywany termin zakończenia budowy to przełom stycznia i lutego 2023 roku.
Źródło info, foto i vido: UM Biecz
Napisz komentarz
Komentarze