Ekspozycja posiada nieocenioną wartość historyczno-poznawczą, ponieważ pozwoli pokazać zdarzenia, które były znane jedynie w wąskim kręgu. Wprawdzie mieszkańcy Biecza mieli świadomość żydowskiego dziedzictwa, to jednak pokutowało stereotypowe postrzeganie tej tradycji.
Nasza ekspozycja historyczna posiada ogromny potencjał zmiany spojrzenia na przedwojenne dzieje Biecza. Wystawa jest bardzo nowoczesna, wyposażona w elementy multimedialne. Możliwa jest projekcja filmów, zarówno niemych, jak i dźwiękowych, a także archiwalnych fotografii przedstawiających żydowskich mieszkańców sprzed Zagłady. Za koncepcję i projekt odpowiadają Karolina Czech i Piotr Dybilas, natomiast scenariusz oraz teksty opracował Krzysztof Przybyłowicz, znakomity znawca historii bieckich Żydów. Nagrania video przygotowali Krzysztof Filipak, Damian Nowak oraz Roma Przybyłowicz-Kluska. Całość projektu koordynowała Elżbieta Knapik, dyrektor bieckiej biblioteki – czytamy na stronie bieckiego magistratu.
Zagospodarowanie piwnic pod wystawę bardzo wymownie wpisuje się w dzieje obiektu zajmowanego przez bibliotekę, łącząc się z jego przedwojennym przeznaczeniem. Zwiedzający, którzy zechcą poznać historię obecności Żydów w Bieczu, będą mogli obejrzeć pamiątki i eksponaty, które się z nią wiążą i są trwałym, materialnym elementem tego dziedzictwa. Wystawa jest historycznym przewodnikiem po dawnym, żydowskim Bieczu, który tragicznie i nieodwracalnie naznaczył Holokaust.
Źródło info i foto: UM Biecz
Napisz komentarz
Komentarze