Wigilia to w naszej polskiej tradycji bardzo ważny dzień. Być może w wielu przypadkach obchody wigilijnego wieczoru są nawet ważniejsze od przeżyć duchowych i religijnych towarzyszących Bożemu Narodzeniu. Z tego też względu często pojawia się pytanie o to, czy Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy czy też obowiązujący teraz element dobrej woli pracodawców powinien przesądzać o tym, w jakim zakresie jego pracownicy powinni być dyspozycyjni tego dnia?
Urzędy zwykle pracowały tego dnia normalnie, chociaż zwykle liczba urzędników była zdecydowanie mniejsza. Ten rok pokazał, że wiele spraw możemy załatwić bez osobistego stawiennictwa w budynku urzędu. To zmiana, na której utrzymanie wielu liczy także po pandemii. Ten rok jest jednak wyjątkowy także ze względu na kalendarz, w którym 26 grudnia, a więc Drugi Dzień Świat Bożego Narodzenia, przypada w sobotę. To spowodowało, że dla wielu pracodawców rozwiązanie było oczywiste.
Już teraz wiemy, że w Wigilię zamknięte będą:
Urząd Gminy Moszczenica - w zamian za święto przypadające w dniu 26 grudnia 2020 r. (sobota) >>>Zarządzenie Wójta Gminy Moszczenica
Urząd Miasta Biecz - w zamian za święto przypadające w dniu 26 grudnia 2020 r. (sobota) >>>Wigilia dniem wolnym od pracy w UM Bobowa
Urząd Gminy Ropa - gdzie przyjęto podobne rozwiązanie, oddania dnia wolnego za święto 26 grudnia 2020 r. przypadające w sobotę >>>W dniu 24 grudnia 2020r Urząd Gminy będzie nieczynny
Prawdopodobnie już niedługo kolejne instytucje publiczne przedstawią podobne informacje, a prywatni przedsiębiorcy będą starali się uzgodnić z pracownikami rozwiązanie tego dodatkowego dnia wolnego.
Wigilia w miejscu pracy bywa bardzo często dniem problematycznym: kto może pozostaje w domu, a świąteczna atmosfera utrudnia, jeśli nie uniemożliwia tego dnia pracę. Wprowadzenie obligatoryjnego dnia wolnego w Wigilię może być jednak rozwiązaniem niedoskonałym, w szczególności, jeśli bierzemy pod uwagę tegoroczne warunki.
Handel w Wigilię kwitnie: kto nie próbował kupić tego dnia świeżych warzyw i wędlin na kolejne świąteczne dni, ten nie wie, jak wielu ludzi chce zrobić takie zakupy w ostatniej chwili. Chociaż tegoroczne migracje rodzin będą ograniczone, nie brakuje i spóźnionych Mikołajów poszukujących upominków, które znajdą się pod choinką. Ten dzień to także istotne źródło zysku dla usługodawców: fryzjerów, kosmetyczek, a nawet sprzedawców odzieży. W końcu w Wigilię wiele osób ma nieco więcej czasu, by zrobić zakupy i inne przygotowania, na które normalnie, w tygodniu przedświątecznym nie ma czasu.
Rozwiązanie dla urzędów wydaje się naturalne i bardzo rozsądne. Czy jednak przymusowy dzień wolny dla wszystkich i zamknięcie sklepów już w Wigilię byłoby dobrym rozwiązaniem? W obecnej sytuacji zaryzykujemy stwierdzenie, że jednak nie. Dodatkowo, taka konstrukcja spowodowałaby, że w praktyce szał ostatnich zakupów następowałby 23 grudnia, a więc za chwilę zastanawialibyśmy się, że i w ten dzień nie powinny pojawić się pierwsze firmowe spotkania, Wigilie i czy świąteczne rozluźnienie nie dotknęłoby kolejnego dnia pracy.
Napisz komentarz
Komentarze