Ile razy próbowałeś pospać o poranku, ale stało się to niemożliwe, ze względu na szumiące od rana dmuchawy? Problem ich używania jest jednak zdecydowanie poważniejszy, niż tylko hałas, który powodują.
Na terenie właściwości Samorządu Województwa Mazowieckiego szykują się rewolucyjne dla wielu zmiany: od przyszłego roku, zgodnie z treścią Programu Ochrony Powietrza nie będzie można korzystać z popularnych dmuchaw do liści. Zamiast tego konieczny będzie powrót do tradycyjnej technologii: mioteł, grabi oraz wykorzystania ludzkiej siły mięśniowej...
Zakaz związany ze stosowaniem dmuchaw ma wynikać przede wszystkim z faktu, że sposób ich działania powoduje zwiększenie zapylenia powietrza. Zgodnie z założeniami projektu, którego celem jest ograniczanie wtórnej emisji pyłu czyszczenie ulic ma być przeprowadzane na mokro (na terenie gmin miejskich województwa mazowieckiego, w granicach obszaru zabudowanego). Dodatkowo zakazane zostaje stosowanie dmuchaw do liści, tak elektrycznych jak i spalinowych.
Dlaczego wybrano tak daleko idące rozwiązanie? Jak wskazują autorzy Uchwały, zanieczyszczenie powietrza powodowane stosowaniem dmuchaw jest porównywalne z tym, które powodują samochody (wzniecanie pyłów przez poruszające się auta). Drobne cząsteczki kurzu, pyłu, brudu są unoszone, zagrażając zdrowiu ludzi. Walka z zanieczyszczeniem powietrza to nie tylko walka ze smogiem, ale także innymi źródłami pyłu i zanieczyszczeń. W tym konkretnym przypadku nie jest możliwe wprowadzenie żadnego rozwiązania pośredniego. Tylko całkowite wyłączenie możliwości stosowania dmuchaw do liści może pomóc w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza.
Wprawdzie spowolni to prace przy utrzymaniu zieleni miejskiej, ale korzyści, jakie ma to przynieść mają być ważniejsze. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają także, że nie można zapominać o tym, że brak dmuchaw to także ograniczenie hałasu. Między blokami bywa to szczególnie uciążliwe.
Specyfika metropolii, jaką jest Warszawa powoduje, że nawet takie, pozornie drobne zmiany mogą mieć kolosalne znaczenie. Rozwiązanie wprowadzone uchwałą Samorządu Województwa Mazowieckiego będzie obowiązywało jednak w całym województwie, nie tylko w stolicy.
Czy uważacie, że podobne rozwiązanie powinno zostać wprowadzone także u nas?
źródło info: mazovia.pl
Napisz komentarz
Komentarze