Wiemy, że sytuacja każdego z nas może się zmienić z dnia na dzień. Z tego względu tak ważna jest troska o to, by z wyprzedzeniem przygotować pewne zapasy krwi. Przypominamy informacje kluczowe dla wszystkich, którzy chcieliby pomóc w ten właśnie sposób:
Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie:
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.
Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.
Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.
Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL, np. dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy, paszport, dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
Kto może zostać dawcą osocza?
Osocze może oddać każdy, kto przechorował już Covid-19 i jest uznany za osobę zdrową. Od chwili zakażenia nie może minąć więcej niż trzy miesiące i co najmniej 28 dni od chwili ustąpienia objawów (np. gorączki, kaszlu, utraty węchu, smaku). Dawca osocza musi mieć ukończone 18 lat i nie więcej niż 60 lat, a dodatkowo posiadać wynik PCR RNA SARS-CoV-2, który potwierdza wystąpienie zakażenia.
Chętni do oddania osocza zobowiązani są do telefonicznego kontaktu z lokalną stacją krwiodawstwa, gdzie przejdą wstępny wywiad, a następnie umówią swoją wizytę osobistą.
W Gorlicach krew możecie oddawać od poniedziałku do piątku przy ul. Węgierskiej. (budynek szpitala).
Kontakt do Oddziału Terenowego RCKiK w Gorlicach:
Telefon: 18 352 68 16
Email:[email protected]
źródło info: RCKiK w Krakowie, legionhhdk.pl
Napisz komentarz
Komentarze