Kompleksowej renowacji poddano figury apostołów. Wyczyszczono je, wzmocniono, wypełniono ubytki oraz dokonano zabiegów, które pozwoliły na utrwalenie i zabezpieczenie charakterystycznego elementu bieckiej Kolegiaty.
Jak podaje UM Biecz:
Mur oporowy przy Kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Bieczu, od strony południowej zawiera 13 figur wykonanych z wapienia pińczowskiego, wspartych na postumentach z piaskowca podkarpackiego z okolic Gorlic i Krosna. Figury te zostały wykonane w l. 1868-1869 przez rzeźbiarza Edwarda Stehlika z Krakowa. Figury przedstawiają apostołów. Kolejno od strony południowo-wschodniej, czyli od ulicy Januszewicza znajdują się: św. Maciej, św. Paweł, św. Piotr, św. Andrzej, św. Jakub Starszy, św. Jan, św. Filip, św. Bartłomiej, św. Tomasz, św. Mateusz, św. Jakub Młodszy, św. Tadeusz, św. Szymon. Ufundowane zostały przez pątników z Węgier i różne osobistości z regionu Biecza.
Zły stan figur oraz liczne ubytki spowodowały powzięcie decyzji przez Parafię Bożego Ciała w Bieczu o rozpoczęciu prac. Decyzja zapadła symbolicznie bo w dniu wspomnienia św. Macieja Apostoła. Łączny koszt prac wyniósł 364 000 zł.
Finansowanie przedsięwzięcia było wielopoziomowe. Swój udział mieli Parafianie, dzięki którym odrestaurowano 4 figury, mur oporowy i balustrady metalowe (za kwotę 229 000 zł.), a także Indywidualni Darczyńcy z Gminy Biecz, dzięki ich wsparciu odrestaurowano 4 figury, Gmina Biecz, dzięki której odrestaurowane zostały kolejne 2 figury św. Piotra i św. Pawła, patronów miasta. Na odrestaurowanie 2 figur środki pozyskano od Województwa Małopolskiego, a na odrestaurowanie jednej Bank Spółdzielczy w Bieczu.
Wykonawcą prac renowacyjnych był konserwator dzieł sztuki Pan Edward Haluch
UM w Bieczu składa podziękowanie ks. Proboszczowi Januszowi Kuraszowi:
za szczególną dbałość o zabytkową Kolegiatę i pracę na rzecz ochrony sakralnego dziedzictwa Biecza. Ogromne znaczenie w realizacji prac miało wsparcie Parafian, którzy zarówno w zbiórkach indywidualnych jak i przelewach na konto parafii przekazali środki finansowe dzięki którym prace mogły zostać wykonane. To ich starania i hojne wsparcie stały się gestem w stronę wielu pokoleń, które dbały o ten obiekt z uwagi na głęboką wiarę i kultywowanie chrześcijańskich tradycji. Dziękujemy Parafianom, Indywidualnym Darczyńcom i Bankowi Spółdzielczemu w Bieczu za troskę o wspólne dziedzictwo i wsparcie finansowe tego zadania. Dziękujemy Województwu Małopolskiemu za przekazanie dotacji finansowej dla tego ważnego obiektu sakralnego w naszym regionie. Swoją wdzięczność kierujemy także do Pana Edwarda Halucha, który z niezwykłą starannością i dokładnością wykonał wszystkie prace i przywrócił figurom świetność.
Napisz komentarz
Komentarze