Dziś Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Jest to święto, które ustanowiono w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773roku. Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Jest to okazja do złożenia życzeń swoim nauczycielom, podziękowania im za trud kształtowania naszych umysłów i za odwagę do stawiania nam kolejnych wyzwań.
Oni wiedzieli, że damy sobie radę, chcieli nam tylko dodać odwagi i motywacji do odkrywania tego, kim jesteśmy.
Jakie są tego efekty?
Droga Dobrego Nauczyciela
Nauczyciele to bardzo zróżnicowana grupa osób. Nie ma dwóch takich samych. Ci najlepsi są jednak nieliczni. Cechuje ich charyzma, umiejętność znakomitego komunikowania informacji ważnych, ale i podtrzymywania kontaktu z uczniem. Nauczyciel idealny nie istnieje, ale bardzo wielu ma aspiracje i możliwości by być najlepszymi – każdy z nich szuka własnej drogi ku temu.
By być najlepszym nie wystarczy robić to co trzeba. Należy robić więcej i lepiej…
W ostatnich miesiącach trudności się piętrzą. To co konieczne i niezbędne zabiera polskim nauczycielom bardzo wiele czasu. Gdzie tu przestrzeń na szlifowanie nauczycielskiej doskonałości?
Z pewnością wielu z nich chciałoby iść własną drogą. Wyrzucić podstawę programową? Ustalić ogólny kierunek i pozwolić na budowanie społeczności szkolnej wedle upodobań, możliwości, preferencji nauczycieli i uczniów?
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie o to, jak powinna wyglądać dobra szkoła. Ostatni rok niezwykle dotkliwie wypunktował jej niedoskonałości, a przejście na naukę zdalną pokazało że czasem mniej znaczy więcej. Niektórzy poradzili sobie znakomicie. Inni nie mogą do dziś przełamać się i znaleźć nowych sposobów prowadzenia lekcji w zupełnie nowych warunkach.
Jak być powinno? Inaczej. Z takim stwierdzeniem z pewnością wielu się zgodzi. Co dokładnie powinno się zmienić? Tego nie wiedzą najtęższe umysły.
Czego życzyć dzisiaj Nauczycielom?
Cierpliwości. Może już nawet nie do uczniów, a do całej systemowej otoczki edukacji.
Zdrowia? Tak, sytuacja, którą obserwujemy w ostatnich dniach nie nastraja pozytywnie. Zakażenie jest bardzo prawdopodobne, a starsi nauczyciele nie bez powodu obawiają się nawet o swoje zdrowie.
Czerpania radości z wykonywanej pracy? Zdecydowanie! Każdy, kto z powołania wybrał karierę nauczyciela z góry wiedział z jakimi trudnościami i niedogodnościami będzie się zmagał. Znał wysokość swojego wynagrodzenia, znał możliwe radości i smutki pojawiające się w życiu szkolnym. Mimo to konsekwentnie szedł właśnie w tym kierunku. Nauczyciele potrzebują wewnętrznej siły i niezachwianego przekonania, że to co robią jest ważne i potrzebne. Jakiekolwiek zwątpienie nie wchodzi w tym przypadku w grę.
Zaskoczeń. Tak, tego życzy Redakcja haloGorlice – by niezależnie od stażu pracy nauczyciele byli przez uczniów zaskakiwani (tylko pozytywnie!!). Rutyna nauki, powtarzające się co roku tematy, ustalony rytm życia szkoły – niech to będzie tylko cienka ramka wokół pięknego obrazu życia szkoły, które opiera się na zaufaniu i dobrych relacjach pomiędzy nauczycielami, uczniami i wszystkimi osobami, które kształtują ten ważny pejzaż rozwoju przyszłych pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze