Pamięć i łzy. Pieśń o Łemkach jest zaproszeniem do podróży w świat Łemków. Poszczególne obrazy ułożone zostały w oparciu o pięć kategorii – antropologię, historię, socjologię, religię i gender. Prowadzą one widza drogami i bezdrożami Łemkowszczyzny – szlakiem wyznaczonym przez cmentarze, kamienne krzyże, przydrożne kapliczki, kierując go do starych wsi, rozciągających się wzdłuż rzek i potoków Beskidu Niskiego. Wystawa prezentuje ponad 60 fotografii wykonanych w cyjanotypii (XIX-wiecznej monochromatycznej technice fotograficznej). Obrazy poddano dodatkowo wieloetapowemu tonowaniu i kolorowaniu.
Ekspozycja jest fotograficzno-malarską opowieścią o odnajdywaniu wartości życia we wszystkich jego aspektach. Nabożne zaangażowanie w to, co daje los, wytrwałe znoszenie trudu codziennego życia, uświęcają zwykłe czynności, wynosząc je do rangi sacrum. Wówczas pojęcia takie jak dom, praca, tradycja, wiara, przemijanie i cała ziemska wędrówka wypełnione są sensem, nabierają większego znaczenia, stają się odpowiedzią na najgłębsze tęsknoty każdego człowieka. Wystawa widziana w szerszym kontekście – wykraczającym poza świat Łemków – motywuje do refleksji nad ludzką kondycją.
Autorami zdjęć są studenci Akademii Anima Mundi, która jest szkołą fotografii artystycznej – prowadzi kursy i warsztaty z zakresu fotografii cyfrowej i analogowej dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.
Napisz komentarz
Komentarze