Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju
Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Korzystając z doświadczeń ostatnich miesięcy rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Zlikwidowana zostanie strefa żółta. Dlaczego? Bo zasady w niej obowiązujące zostaną rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od najbliższej soboty.
Od 10 października (sobota) wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy około stu powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie – powiedział podczas konferencji prasowej premier Morawiecki
Apelujemy o dystans, maseczki, zasady sanitarne na podwyższonym poziomie. Nasza strategia będzie też elastyczna. Reagujemy na bieżąco na informacje napływające z całej Europy. Nie widzimy póki co konieczności izolowania Polski. Ta druga fala w nas uderza. Musimy być odpowiedzialni. Trzeba mieć nadzieję na szczepionkę, która pomoże w walce z koronawirusem. Czekamy na nią, ale nie z założonymi rękami. Chcemy już dzisiaj wdrożyć rozwiązania, które ograniczą koronawirusa.
Strefa czerwona – nowa lista powiatów:
Od soboty (10 października) na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja strefy żółtej – zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj.
Strefa czerwona:
- województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
- województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
- województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
- województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
- województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
- województwo opolskie: powiat oleski;
- województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
- województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
- województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
- województwo śląskie: powiat kłobucki;
- województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
- województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
- województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
- województwo zachodniopomorskie: Koszalin.
Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju
Będziemy musieli pamiętać o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Lokale gastronomiczne – nowe zasady
W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6 do 22. Na terenie całego kraju w restauracjach i punktach gastronomicznych obowiązywać będzie bezpieczna odległość – na jedną osobę powinno przypadać minimum 4 m2. Lokale gastronomiczne nie mogą udostępniać miejsc do tańczenia.
Na imprezach okolicznościowych – mniej gości
Wesela, chrzciny i inne imprezy okolicznościowe zostają objęte kolejnymi limitami. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Aby można było się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda poza strefą czerwoną? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 procent publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż jedna osoba na 5 m2.
Bezpieczeństwo podczas zgromadzeń
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, a także muszą zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Więcej informacji KLIK
Napisz komentarz
Komentarze