Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Koniec snu o potędze? Odwiert w Sękowej niemożliwy

Podziel się
Oceń

Inwestycja w postaci wykonania odwiertu od początku była ogromnym przedsięwzięciem, w którym dobra skrywane pod ziemią miały rywalizować o pierwszeństwo. Dawniej odkrycie gazu ziemnego byłoby zapowiedzią bogactwa - dziś jest przyczyną przerwania niezwykle kosztownych prac, z którymi wiązano ogromne nadzieje...
Koniec snu o potędze? Odwiert w Sękowej niemożliwy

Autor: fot. ilustracyjne/ unsplash

 

Sytuacja w Sekowej potwierdza stare powiedzenie: "Nie mów hop zanim nie przeskoczysz." Przyznajemy szczerze, że niezwykle entuzjastycznie przyjęliśmy informacje, które miesiąc temu zapowiadały prawdziwą rewolucję.

Oto, co Pani Wójt, Małgorzatą Małuch opowiadała nam na początku sierpnia, kiedy pytaliśmy o dotychczasowe efekty prac wiertni: (pełna treść rozmowy >>> TUTAJ):

Zgodnie z założeniami temperatura wody powinna osiągnąć ok. 70o C, a oczekiwana wydajność to 50m3/h. Natomiast odwiert uznajemy za pozytywny już przy wartościach temperatury na poziomie 50 oC  a wydajność 20 kubików/h. Gmina jako inwestor może jednak już przy niższych parametrach uznać, że eksploatowanie złoża będzie opłacalne.

Przy pomiarze temperatury wody, która pojawiła się na głębokości 1500-2000m uzyskano wynik poniżej 50o C. Wydaje się więc, że na większych głębokościach woda powinna być odpowiednio cieplejsza. Pozostanie jedynie pytanie o wydajność źródła.

Parametry były więc niezwykle obiecujące i wydawało się, że tylko kwestią czasu jest obwieszczenie, że prace zakończyły się pełnym sukcesem. Odwiert, o którego realizację starano się niemal 10 lat miał być przekształcony. Ze statusu poszukiwawczo-badawczego miał być zmieniony w centralne źródło pobierania drogocennych, gorących wód. Miały one ogrzewa gorlickie mieszkania, a w przyszłości być podstawą rozwoju turystycznego regionu. Prace ziemne miały zakończyć się we wrześniu, a potem miał nastąpić czas badań jakości i właściwości uzyskanej wody.

Wczoraj dotarła chyba najgorsza z możliwych informacji.

Na samym finiszu prac związanych z odwiertem całość prac musiała być w trybie natychmiastowym przerwana. Pojawił się gaz ziemny. Jego obecność nie jest wprawdzie niczym zaskakującym w naszym regionie, ale w tej konkretnej sytuacji uniemożliwia on dalsze prace wiertni.

Na głębokości ok 3000m pod ziemią pojawiły się złoża gazu, co wymusiło natychmiastowe przerwanie prac i brak możliwości ponowienia poszukiwań w tym miejscu. Zagrożenie wybuchem metanu byłoby bardzo realne w przypadku kontynuowania prac wiertni. Przekucie tego problemu w sukces nie jest możliwe. Złoże jest zbyt małe, by wydobycie gazu mogło być opłacalne.

Problemem tym zajmuje się już jak wiemy Geofizyka Toruń, która poszukuje takowych złóż na naszej ziemi, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ. Potwierdzenie obecności ropy i gazu w regionie nie jest dużym problemem, ale odnalezione złoża są zazwyczaj zbyt głęboko, by można mówić o opłacalności ich wydobycia lub są zbyt małe.

Co dalej z Sękową?

Wydaje się, że obecna szansa przepadła.Złoża geotermalne jednak z pewnością tam są. Pytanie tylko w którym miejscu mogłoby udać się je odkryć i z powodzeniem eksploatować? Czy konieczny będzie kolejny odwiert? A może jest możliwe eksploatowanie złóż ciepłej wody, która znajduje się w płytszych partiach dokonanego odwiertu?

Już niebawem postaramy się porozmawiać z Panią Wójt Małuch ponownie i zapytamy o dalsze plany działań w tym zakresie.


Napisz komentarz

Komentarze

Bąbel 21.09.2020 15:05
Nadal wiercą jeszcze kilkaset metrów

Berserker 21.09.2020 17:26
Skąd masz takie informacje że dalej wiercą?

gszegosz 20.09.2020 10:01
Pani wójt odpowie: No szkłoda szkłoda ze dołożyłam sie do tego biznesu, w sumie za te pieniądze (gmina dołożyła 2 mln zl) można było wybudować nowe przedszkole, albło co innego. no trudno trudno

WWW 19.09.2020 13:12
To nie przez gaz otwór Sękowa GT1 bedzie zlikwidowany (niemożliwy LOL) tylko dlatego że nie ma tam odpowiednich warunków geologicznych na wystąpienie wód geotermalnych, tam po prostu caly czas jest beton, brak przepuszczalności i porowatości i nie ma szczelin , geolodzy tyle wiedzą co jest w ziemi jak ksiądz co jest w niebie, po Debicy to już drugi taki negat a szkoda

Kris 19.09.2020 03:18
Nie jestem specjalistą ale ciekawe czy nie ma metody na wypalenie tego metanu albo odessanie go i dalsze wiercenie. Skoro pojawiły się jakieś ciepłe źródła po drodze to dobry znak. W Rosji istnieje odwiert Kolski SG-3 który ma około 12 km głębokości. Planowali przewiercić się przez warstwę skorupy ziemskiej kontynentalnej i dotrzeć do głębokości 15 km ale pomylili się w przewidywaniach temperatury skał. Skały miały 190 stopni Celcjusza zamiast 100 i prace musieli przerwać.

e 18.09.2020 22:41
Dawac z tą wiertnią do Bystrej pod Golgote tam bankowo cos jest!

Rada 18.09.2020 21:48
Pewnie że to jest nie możliwe, bo ja nie ma Rafinerii to nie ma Odwiertu.

Złotnik 18.09.2020 18:37
Przypomniała mi się scena z filmu Madagaskar jak kopią za wodą i wyciągają same diamenty. U nas tymi diamentami jest gaz. ?

horovitz 18.09.2020 18:24
i cena działek nie podskoczy , niech to szl..k!!!!!!! A tak na to liczyłem!

Sławek 18.09.2020 14:11
Za dzieciaka pamiętam, że jadąc do Gorlic autobusem prawie w tym samym miejscu stała duża wieża. Za czym wtedy wiercono? Do jakiej głębokości sięgnął odwiert?

............. 18.09.2020 12:13
..a za te 19mln mozna było zrobić dużo dobrego...

.......... 18.09.2020 12:03
WYPUSCIC GAZ I WIERCIC DALEJ a skoro wachowcy nie potrafia odróżnic złoza wody od złoża gazu niech wrócą koszty...jutro bedzie pogoda albo nie będzie

Inwestor 18.09.2020 11:18
Co teraz gdzie są ci fachowcy co wskazywali to miejsce?! Ja jak wierciłem studnie głębinową to mi fachowcy powiedzieli że woda będzie albo nie ryzyko moje. To chyba ci sami fachowcy!

tralala 18.09.2020 10:27
"Odwiert w Sękowej niemożliwy" Po jakiemu to jest? "Przy pomiarze temperatury wody, która pojawiła się na głębokości 1500-2000m uzyskano wynik poniżej 50o C." A przepływ?

MrRed 18.09.2020 09:56
szkoda. przecież nikt nie wiercił w ciemno. zrobili co mogli, zeby znaleźć miejsce na ten odwiert. mówi się trudno, ale tak jak piszecie - ta woda tam jest. znaleźli ją tylko nie idealną. ale moze to sie uda jakoś jednak wykorzystać? trudna sprawa, ale porażką jest nie odnalezienie gazu, ale to, że 10 lat długich szukano na to srodków!!! dlatego u nas zawsze jest beznadziejnie, bo zamiast dobre pomysły wdrażać, to sie czeka. na pozwolenie, na dotacje, na uśmiech urzędnika. Pani Wójt! prosze nie zaprzestawać działań! uda się!

Teodor 18.09.2020 09:54
Ja mam do Pani Wójt Sękowej i radnych propozycję. Zamiast dysponować kolejnymi milionami w drogie niepewne projekty, weźcie Państwo i stwórzcie jakaś sensową strategię turystyczna gminy. Gmina ma unikalne dzikie i piękne tereny, których w Polsce jest już mało i dla których turyści z całej Polski tu przyjadą. Obszar od Krzywej po Zdynię a dalej na wschód do Wisłoki powinien być chroniony przez zabudową i zmieniony w raj pieszo rowerowy (przez Wyszowatę bedzie się łączył z terenami MPN). Już teraz tzw. świadomy turysta obszar ten ekslopruje - wystarczy zobaczyć ile ludzi w weekend jeździ tam na rowerach i odbywa piesze wędrówki. Strategia gminy by działki rolne zamieniać na budowlane i pozwalać na zabudowę tego terenu jest krótkowzroczna. Owszem wpłynie więcej złotych do kasy z tytułu podatku od nieruchomości, ale jednocześnie zniszczy się te piękne i unikalne tereny. Proszę popatrzeć co powstało w górnej Radocynie - koszmarki architektoniczne, w dziczy. W Austrii czy Niemczech nie mówiąc o Szwajcarii było by to niedopuszczalne. Chodzą plotki, że zabudowa ma objąć łąki w Krzywej i za Krzywa w stronę Radocyny, budownictwo już pcha się w stronę Magury Małastowskiej i to od strony Małastowa jak i Gładyszowa, a przecież łąki przy wjeździe do Gładyszowa z Magury to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Beskidu w okolicach Gorlic. Naprawdę Państwo radni nowoczesność nie oznacza zabudowywania wszystkiego dookoła. Popatrzcie na rejon limanowski - tam domy pobudowano wszędzie i turystów praktycznie nie ma. I jeszcze jedno buduje się infrastrukturę turystyczną, chodniki etc. Po kilku latach wszystko się sypie, nie wystarczy wybudować trzeba jeszcze o to dabać i konserwować.

tralala 18.09.2020 10:30
Powinny być otwarte drogi (mogą być szutrowe, ale dobrze ubite) z Bartnego do Świątkowej, z Nieznajowej do Rostajnego i z Czarnego do Wyszowatki. Obecnie przejazd miedzy gminami Sękowa i Krempna de facto nie istnieje.

gucio 18.09.2020 14:11
Od ok. 12-15 lat te tereny nie są już takie dzikie jak kiesyś. Nadal jednak są piękne, bo jeszcze mało turystów- chołoty tu przyjeżdża. Bieszczady też były piękne i stosunkowo czyste, a w tym roku co ? Pandemia przywiała mieszczochów i sterty śmieci. Czy to samo ma spotkać Beskid Niski. Na turystyce zarobią ale nieliczni, ci co mają agroturystykę czy wpływy w Wapiennym jak pani wójt, która chodnika dla pieszych nie potrafi ukończyć, czy istniejący na drogę przerobić. Turystyka się jej maży a cmentarze w Sękowej malą się na potęgę. Kasę z projektów dla seniorów itp. pompuje w Wapienne, bo tam ma udziały. Nie dziwi mnie, że nazywaja ją Łzawa Modliszka

konopnicka 18.09.2020 09:52
miało być Sękowskie Eldorado , ceny działek poszybowały masakrycznie w górę i graniczyło z cudem zakup jakiejkolwiek działki w okolicy Sękowej a tu taki klops.... ludzie myśleli że powstanie druga Bukowina szkoda

Beznadzieja 18.09.2020 09:51
To jak przeprowadzono przygotowanie do odwiertu skoro nie uwzględniono tego czynnika? A gdzie palił się gaz w zeszłym roku, pomijam historię tego terenu? Czyli zbudowaliśmy Misia na miarę naszych możliwości.

D 18.09.2020 09:49
I ceny działek spadły....

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12