Na początku czerwca w Sękowej ruszył odwiert, którego celem miało być poszukiwanie wód geotermalnych na terenie miejscowości Sękowa. Pisaliśmy o tym >>> Sękowa. Ruszył odwiert w poszukiwaniu wód geotermalnych. Wszystko zależy od powodzenia prac przy odwiercie geotermalnym, który właśnie powstaje. Łączone są z nim wielkie nadzieje: możliwość ogrzewania gorlickich mieszkań naturalną energią pochodzącą z głębi ziemi, a w przyszłości być może kompleksy wypoczynkowe, stworzenie nowego, turystycznego centrum regionu i rozwój turystyki uzdrowiskowej…
Dziś, po niemal dwóch miesiącach od informacji o rozpoczęciu odwiertów w Sękowej, zadzwoniliśmy do Pani Małgorzaty Małuch, Wójta Gminy Sękowa z pytaniem, które z pewnością zadaje sobie wielu z Was: czy nasz powiat otrzyma nową szansę na rozwój?
Czy już teraz warto zainwestować w nieruchomości na terenie tej miejscowości z nadzieją na wysoki zysk w przyszłości?
haloGorlice: Konstrukcja wiertni przykuwa uwagę przejeżdżających. Słychać, że praca wre. Oficjalne informacje miały pojawić się pod koniec września, czy jednak już dziś wiadomo coś na temat potencjalnych złóż? Jakie są pierwsze efekty tych prac?
Wójt M. Małuch: W tym momencie jeszcze nie zostały przeprowadzone żadne badania wody, chociaż pojawiała się ona już kilkukrotnie. Wydajność, której oczekujemy spodziewamy się na głębokości ok 2 500 - 2 800m. Obecnie dowiercono się do głębokości ok 2400 m więc efekt odwiertu będzie znany już niebawem.
haloGorlice: Oficjalnie zakończenie prac zaplanowano na 13. Listopada bieżącego roku, ale same prace wiertnicze potrwać mają do końca września. Następnie będzie trwał proces testowania odwiertu, sprawdzane będą także parametry złóż, które spodziewamy się odkryć pod ziemią. W zależności od temperatury wód termalnych oraz ich wydajności podjęta zostanie decyzja o tym, co dalej.
Kiedy w Pani ocenie będziemy mogli wstępnie mówić o sukcesie lub jednoznacznym niepowodzeniu inicjatywy?
Wójt M. Małuch: Zgodnie z założeniami temperatura wody powinna osiągnąć ok. 70o C, a oczekiwana wydajność to 50m3/h. Natomiast odwiert uznajemy za pozytywny już przy wartościach temperatury na poziomie 50 oC a wydajność 20 kubików/h. Gmina jako inwestor może jednak już przy niższych parametrach uznać, że eksploatowanie złoża będzie opłacalne.
Przy pomiarze temperatury wody, która pojawiła się na głębokości 1500-2000m uzyskano wynik poniżej 50o C. Wydaje się więc, że na większych głębokościach woda powinna być odpowiednio cieplejsza. Pozostanie jedynie pytanie o wydajność źródła.
haloGorlice: Musimy wyjaśnić jedną kwestię: obecnie dokonywany odwiert ma charakter „poszukiwawczo-rozpoznawczy”, tzn. pozwoli na rozstrzygnięcie, czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie tych dóbr naturalnych na cele lokalnych przedsiębiorców z branży turystycznej a wcześniej na potrzeby energetyki. Pozytywne informacje, których możemy spodziewać się za ok 2-3 miesiące będą więc zasadniczo wstępem do rozpoczęcia kolejnych prac o konkretnym profilu.
Wójt M. Małuch: Zgadza się. Odwiert ma obecnie status poszukiwawczo-badawczego ale zostanie zakończony głowicą i będzie przygotowany do późniejszej eksploatacji. Odwiert, w przypadku uzyskaniu satysfakcjonujących parametrów wody, będzie uzbrojony, w taki sposób by mógł być wykorzystanym do konkretnych celów wydobywczych.
Oczywiście eksploatacje i wykorzystanie wody geotermalnej zarówno dla celów energetycznych jak i rekreacyjnych będzie wymagała jeszcze podjęcia kolejnych skomplikowanych działań i bardzo dużych nakładów inwestycyjnych.
haloGorlice: Czy możemy nieco puścić wodze fantazji? Prace zakończone w tym roku kończą się pełnym sukcesem: woda ciepła, o satysfakcjonującym wypływie. Jaką założyłaby Pani perspektywę czasu od tych pomyślnych informacji do podjęcia kolejnych kroków. Po jakim czasie złoża zaczęłyby w Pani ocenie pracować na potrzeby lokalnej energetyki, a kiedy umożliwiłyby rozwój turystyki i rekreacji w regionie?
Innymi słowy: ile czasu musi jeszcze upłynąć, żeby dzisiejszy odwiert stał się symbolem przełomowych – być może - zmian?
Wójt M. Małuch: Osiągniecie oczekiwanego celu to jeszcze bardzo odległy i długi proces. Dzisiaj trudno jest określić termin jego realizacji. Zbyt wiele jest niewiadomych , które mogą wpłynąć na ten proces. Wykorzystanie energii geotermalnej zarówno dla celów grzewczych jak i rekreacyjnych wymaga wykonania kolejnych bardzo kosztowych inwestycji.
Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Miasto Gorlice, które ma stać się odbiorcą energii geotermalnej dla celów grzewczych.
Stosowne porozumienie podpisaliśmy na etapie składania wniosku do NFOŚ. Proces realizacji tej inwestycji wymagać jednak będzie podjęcia wielu starań i wspólnych wysiłków, aby pozyskać środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.
Trudno jest w sposób odpowiedzialny wskazać hipotetycznie terminy, szczególnie ze względu na grożący nam kryzys związany z pandemią koronawirusa, ale na pewno potrwa to nie krócej jak 5 lat w optymistycznej wersji.
Jeśli chodzi o walor rekreacyjny to warunkiem jego realizacji jest pozyskanie inwestorów, którzy chcieliby wykorzystać naszą geotermię. Te perspektywy są również nieokreślone, a zależą przede wszystkim od możliwości zainteresowania naszym regionem naprawdę dużych przedsiębiorców. W przypadku basenów geotermalnych cykl inwestycyjny będzie prawdopodobnie jeszcze dłuższy.
haloGorlice: Czyli już teraz warto zainwestować w sękowskie grunty?
Wójt M. Małuch: Już teraz obserwujemy wzrost cen gruntów w okolicy, z resztą nie tylko w Sękowej. Wzrost zainteresowania może być jednak tylko pośrednio efektem tych prac i poszukiwań gorących wód. Wydaje się, że ludzie chcą mieszkać w przyjaznym, czystym środowisku, poszukują odpoczynku od miasta, a nasza gmina może zaoferować naprawdę atrakcyjne tereny w pełni uzbrojone, dobrze skomunikowane i z bogatą bazą sportowo-turystyczną.
haloGorlice: Termy Sękowa: to bardzo miła perspektywa. Trzymamy zatem kciuki za powodzenie obecnych działań i mamy nadzieję niebawem uzyskać informacje potwierdzające pełen sukces.
Napisz komentarz
Komentarze