Czym są wózki widłowe terenowe?
Wózki terenowe bywają nazywane pojazdami do zadań specjalnych. Dlaczego? Bo sprawdzają się w najbardziej wymagających warunkach i radzą sobie wszędzie tam, gdzie nie docierają czołowe wózki widłowe spalinowe.
Prototyp wózka terenowego powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku. Co ciekawe pierwsza wersja wózka widłowego terenowego powstała na bazie odwróconej konstrukcji ciągnika rolniczego. Zdecydowano się wówczas na wykorzystanie jako podstawy - solidnej rolniczej maszyny, która po pierwsze - ma dużą moc, a po drugie - radzi sobie z jazdą po trudnym terenie. Dzięki tym zabiegom, oraz oczywiście późniejszym udoskonaleniom, powstał wózek widłowy terenowy.
Wózki widłowe terenowe wyposażone są w napęd spalinowy oraz dwie pary dużych kół o różnych rozmiarach. Większe opony z przodu, a mniejsze z tyłu, do tego głębokie bieżniki (a w wielu przypadkach również napęd na dwie osie) - to wszystko wpływa na prowadzenie się oraz dobrą przyczepność wózków widłowych terenowych.
Niebywała moc wózków terenowych
Niebywałe i wręcz niespotykane wśród innych wózków widłowych umiejętności poruszania się w trudnych warunkach nie byłyby jeszcze niczym, aż tak spektakularnym, gdyby nie idący z nimi w parze - udźwig pojazdu. Wózki terenowe często są wykorzystywane do transportowania bardzo ciężkich (nawet kilku tonowych) ładunków, o różnych kształtach (nie tylko palet). Pomocny w tym celu jest dodatkowy osprzęt do wózków widłowych, który może być dokupiony oddzielnie (np. tutaj). Są to między innymi:
- łyżki;
- chwytaki;
- wysięgniki;
- czerpaki.
To właśnie dzięki wykorzystaniu tych elementów, wózki widłowe terenowe zyskują nowe możliwości: transportowanie ładunków sypkich, beczek lub innych, wielkogabarytowych ciężarów.
Duża moc i wydajny silnik to także duże prędkości jazdy wózków terenowych. W zależności od modelu, pojazdy tego typu rozwijają prędkość do nawet 30 km/h, co dla urządzeń transportu bliskiego stanowi naprawdę dużą wartość. Wózki z powodzeniem transportują ładunki na duże odległości, mogąc dziennie pokonywać wiele kilometrów, zarówno po równej nawierzchni, jak i piasku, żwirze czy nawet w błocie. Napęd spalinowy działa w tym przypadku na ich korzyść, zapewniając im dobre przyśpieszenie, równomierną pracę silnika oraz... możliwość pracy w trybie wielozmianowym, co doskonale sprawdza się w przedsiębiorstwach, gdzie liczy się czas i wydajność operacji z zakresu transportu bliskiego.
Praca na wózkach widłowych terenowych
Obsługa wózków typu terenowego, przez zastosowanie podobnych technologii, przypomina obsługę czołowego wózka widłowego spalinowego i jest stosunkowo łatwa do nauczenia. Należy jednak pamiętać, iż aby poruszać się wózkami widłowymi terenowymi należy ukończyć kurs na wózki widłowe i zdać pozytywnie egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Operator pracujący bez tych uprawnień naraża zarówno siebie, jak i właściciela firmy, w której jest zatrudniony na duże konsekwencje finansowe w przypadku kontroli ze strony urzędu.
Jak wspomnieliśmy, wózki terenowe sprawdzają się w najbardziej wymagających pracach związanych z:
- rozładunkiem i załadunkiem towarów;
- transportowaniem ładunków nawet na bardzo duże odległości;
- unoszeniem ciężkich ładunków.
Dzięki temu urządzenia tego typu wykorzystuje się:
- na różnego typu budowach - zarówno do dostarczania materiałów, jak i podczas porządkowania terenu po budowie i wywożenia zbędnych odpadów;
- w rolnictwie - do transportowania najcięższych ładunków oraz płodów rolnych, a także do różnego typu prac porządkowych;
- w kopalniach - do przewożenia ładunków;
- w tartakach oraz przemyśle drzewnym - gdzie transportują zarówno bele, jak i deski;
- w wojsku - w zagranicznych misjach wózki widłowe terenowe odbywają niebotyczną rolę podczas zakładania nowych baz oraz zaopatrywania istniejących placówek w pożywienie i niezbędny ekwiwalent.
Cena wózka widłowego terenowego
Z uwagi na niebywale możliwości wózków widłowych terenowych, ich cena jest wyższa niż w przypadku np. tradycyjnych wózków widłowych czołowych. Koszt zakupu nowego (firmowego) wózka terenowego to wydatek około 120-130 tysięcy złotych. Przed zakupem warto zapytać w salonie o możliwość rozłożenia płatności na raty lub zapytać o aktualne dofinansowania czy dotacje na zakup urządzeń.
Jeśli cena za nowy wózek widłowy terenowy wydaje się zbyt wysoka, warto sprawdzić i porównać oferty używanych widlaków terenowych. Używane pojazdy są nawet do 50% tańsze, a kupowane w sprawdzonym miejscu, mają gwarancję na zakup, tak samo jak nowe urządzenia.
Podsumowanie
W powyższym artykule zaprezentowaliśmy, w czym tkwi sekret wózków widłowych terenowych. Są to przede wszystkich: duża moc silnika, umiejętność poruszania się po różnego typu nawierzchniach oraz uniwersalność zastosowań.
Atrakcyjne oferty wózków widłowych terenowych znajdziesz na:
- www.lemarpol.eu/oferta/wozki-widlowe-terenowe
- oraz www.lemarpol.com.pl/wozki/wozki-widlowe-terenowe.
_______________________________________________________________
Magdalena Burdak
Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych
xx
Napisz komentarz
Komentarze