Sprawa toksycznych odpadów na terenie byłej Rafinerii w naszym mieście nadal nie została zakończona. W tle: ogromne pieniądze, nie tylko związane z samym składowaniem tego typu odpadów (nie tylko na terenie naszego miasta), ale także te pieniądze, które muszą się pojawić, by usunięcie i późniejsza utylizacja odpadów była możliwa.
Sprawa jest bardzo skomplikowana, a ostatnio okraszona niespodziewanymi zwrotami akcji.
Najpierw wizyta ówczesnego wojewody Piotra Ćwika i obietnica ogromnego finansowania na wywóz odpadów - bagatela 40 milionów złotych! Kilka dni później zaskoczenie: odwołanie wojewody i zmiana personalna na tym stanowisku. Ponieważ dotacje nie zależą jednak o samego województwa, ale samego ministerstwa, nagła zmiana nie powinna ujemnie wpłynąć na całą procedurę w tym zakresie. Do pełnego szczęścia potrzebny jest jednak wkład własny: ok. 10 milionów złotych. Najbardziej prawdopodobna ścieżka do ich uzyskania to pożyczka.
Sprawy finansowania tej skomplikowanej akcji logistycznej są załatwiane jednocześnie z próbą jednoznacznego określenia warunków i możliwości usunięcia odpadów. W tym celu przeprowadzony został dialog techniczny, którego celem miało być ustalenie w jaki sposób możliwe jest dokonanie bezpiecznego wywozu i utylizacji niebezpiecznych odpadów. Procedura ta pozwolić ma na precyzyjne określenie warunków, które pojawią się w przetargu ogłoszonym w związku z koniecznością uprzątnięcia terenu byłej Rafinerii.
Dziś na stronie UM Gorlice pojawiła się informacja w tej sprawie:
Zgodnie z Regulaminem przeprowadzenia dialogu technicznego w sprawie usunięcia i zagospodarowania odpadów niebezpiecznych magazynowanych nielegalnie na terenie nieruchomości położonej przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2 w Gorlicach, na terenie byłej Rafinerii Nafty „Glimar” w Gorlicach, w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Likwidacja zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska, powodowanego odpadami magazynowanymi/składowanymi w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym, tj. na terenie byłej Rafinerii Nafty „Glimar” w Gorlicach, przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2”, Urząd Miejski w Gorlicach informuje, iż dialog techniczny został zakończony dnia 24 sierpnia 2020 roku.
W dialogu technicznym udział wzięły następujące podmioty:
- EKOKRUSZYWA 2 Sp. z o.o., ul. Nowogrodzka 50/515, 00-695 Warszawa.
- Mo-Bruk S.A., Niecew 68, 33-322 Korzenna.
- SARPI Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o., ul. Koksownicza 16, 42-523 Dąbrowa Górnicza.
Celem dialogu było uzyskanie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub określenia warunków umowy, a także doradztwo w ww. zakresie.
Napisz komentarz
Komentarze