Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Rowerzystów grzechy główne. Za co można dostać mandat?

Podziel się
Oceń

Wczoraj (12 sierpnia) oficjalnie oddano do użytku gorlickie miasteczko rowerowe dla najmłodszych cyklistów, które ma służyć doskonaleniu umiejętności i nauce zasad ruchu drogowego. My postanowiliśmy przypomnieć kilka zasad, o których zapominają również dorośli rowerzyści.
Rowerzystów grzechy główne. Za co można dostać mandat?

Autor: Foto: ilustracyjne/pixabay.com

 

Jazda na rowerze po chodniku i przejściu dla pieszych

Prawo o Ruchu Drogowym jasno mówi, że kierującemu pojazdem zabrania się jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych – mówi aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Rower pojazdem jest, więc za naruszenie tego przepisu grozi nam mandat w wysokości 100 złotych.

Ale… przepisy przewidują trzy wyjątki.

Chodnikiem na rowerze może jechać osoba opiekująca się dzieckiem, które ma mniej niż 10 lat i również jedzie na rowerze. Z tym że nie chodzi tu o dziecko, które znajduje się w foteliku czy przyczepce. Kolejnym wyjątkiem są warunki pogodowe zagrażające bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, takie jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła czy nawet upał – wylicza rzecznik Szczepanek.

Pogoda, zwłaszcza latem, potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut – w jednej chwili świeci piękne słońce, a za chwilę pada ulewny deszcz. Bezapelacyjnie rowerzysta w czasie takiego deszczu bezpieczniejszy jest na chodniku. I tutaj warto jeszcze wspomnieć o kamizelkach odblaskowych, które oczywiście nie są obowiązkowe, ale dzięki nim jesteśmy widoczni z daleka. Warto je mieć ubrane bez względu na pogodę, a za niewielkie pieniądze można kupić takie, które są wykonane z cienkiej siateczki.

Jest jeszcze jeden wyjątek. Jeśli szerokość chodnika, wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej dwa metry i nie ma wydzielonej specjalnej drogi dla rowerów, to rowerzyści mogą jechać chodnikiem. Ważne jest jednak to, że wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie – podkreśla aspirant.

Jeśli już jedziemy po chodniku, to miejmy na uwadze fakt, że pieszy ma na nim zawsze pierwszeństwo i nie musi nam ustępować miejsca. Zasygnalizowanie swojej obecności dzwonkiem wcale nie obliguje pieszego do „zejścia nam z drogi”.

Jadąc chodnikiem, pamiętajmy również, że chcąc przejechać na drugą stronę ulicy, bezwzględnie musimy zejść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Za niestosowanie się do tego przepisu grozi sto złotych mandatu – mówi Grzegorz Szczepanek.

Za co jeszcze możemy dostać mandat?

Za rozmawianie przez telefon, jeśli wymaga to trzymania słuchawki podczas jazdy – 200 złotych, tyle samo za jazdę obok innego roweru „koło w koło”, jeżeli takie zachowanie stanowiłoby utrudnienie dla innych pojazdów, 50 złotych mandatu dostaniemy za jazdę drogą, jeśli tuż obok biegnie ścieżka rowerowa. Grzywnę będziemy musieli zapłacić także za jazdę bez obowiązkowego wyposażenia – nawet kilkaset złotych.

Jeżdżąc tylko za dnia, obowiązkowo musimy mieć zamontowany dzwonek i czerwony odblask z tyłu roweru. Inaczej sytuacja wygląda po zmierzchu, bo wówczas obowiązkowym wyposażeniem staje się również światło świecące własnym światłem – białe z przodu i czerwone z tyłu – wyjaśnia rzecznik. I dodaje: Kask i kamizelka odblaskowa nie są konieczne, ale znacząco zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze.


Napisz komentarz

Komentarze

Polak 13.08.2020 23:17
To są kolejne martwe przepisy które należałoby zlikwidować, a zmienić na jeden "jadąc chodnikiem, kierujący rowerem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym"

Jan 13.08.2020 20:43
Na wyposażeniu trzeba więc jeszcze mieć taśmę mierniczą by sprawdzić czy chodnik po którym jedziemy ma 210cm, czy może 195cm bo to już jest istotna różnica

Kierownica 13.08.2020 20:33
Oj, zapominają rowerzyści, że przez przejścia się nie jeździ, niestety jest to nagminne.

GOR 13.08.2020 14:59
Ja boje się jeździć po Gorlickich drogach. Rano jak jadę do pracy rowerem to snięci jeszcze kierowcy parę razy mnie rozjechali. Więc jeżdżę chodnikiem i mam gdzieś czy dostanę mandat. Wolę (co nigdy nie miało miejcsa) się zdarzyć z pieszym niż moje 100kg z rowerem kontra 1.5-30 ton pojazd i żyć.

BUL 13.08.2020 14:38
" Warto je mieć ubrane" to nie jest po polsku. W naszym języku mówi się, że "warto w nie się ubrać", "warto je założyć"... może niech redaktor poprawi i usunie ten komentarz?

Rowerzysta 13.08.2020 14:13
swój dzisiejszy przejazd rowerem wyceniam zatem na kilkaset złotych ponad tysiąc. jest co poprawiać.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12