Przedszkola musiały bardzo szybko znaleźć optymalne rozwiązanie dla nowej sytuacji epidemiologicznej. Podejmując niejednokrotnie duże ryzyko opiekunowie i dyrekcja próbowali zorganizować opiekę dla najmłodszych w taki sposób, by rodzice mogli powrócić do pracy. Niektóre czynne były nawet w okresie wakacyjnym.
Obaw związanych z powrotem do przedszkoli jest być może więcej niż w przypadku szkół. Zarówno placówki szkolne, jak i przedszkolne realizują konkretne treści programowe w określonym rytmie. Główną zaletą istnienia przedszkoli jest jednak dla wielu rodziców możliwość scedowania opieki nad swoimi dziećmi właśnie na te instytucje. W obecnej sytuacji epidemiologicznej bezpieczeństwo najmłodszych jest jednak najważniejsze.
Jak w związku z tym radzą sobie gminy?
W ubiegłym tygodniu rozesłaliśmy do wszystkich gmin pytanie o to, w jaki sposób przygotowywana jest opieka przedszkolna i jakie inicjatywy w tym zakresie zostały już podjęte. Wówczas nie były jeszcze znane żadne rozporządzenia ministerialne.
Oto, czego dowiedzieliśmy się od Wójta Gminy Lipinki, mgr. inż. Czesława Rakoczego (odpowiedź z dn. 11.08.2020r.):
Przewidujemy, że zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej do połowy sierpnia będą gotowe niezbędne akty prawne oraz po 15 sierpnia 2020 r. odbędą się konferencje w tej sprawie z udziałem dyrektorów przedszkoli , którzy uzyskają szczegółowe wytyczne pod względem sanitarnym i wtedy będziemy mogli jako organ prowadzący przedszkola ustalić z dyrektorami sposób funkcjonowania przedszkoli w Gminie Lipinki w roku szkolnym 2020/2021.
Nieco inaczej sytuacja wyglądała w Gminie Gorlice. Tutaj, jeszcze przed wejściem w życie odpowiednich wytycznych ministerialnych podejmowano starania o to, by optymalnie przygotować się na każdy scenariusz. Oto treść odpowiedzi Wójta Jana Przybylskiego (odpowiedź z dn. 12.08.2020r.):
Podejmiemy próbę powrotu do normalności, jednak wszyscy, w tym rodzice i nauczyciele powinni mieć na uwadze, że będziemy funkcjonować w czasie pandemii. Nie wiemy jakie będą ostateczne wytyczne MEN, dlatego też liczymy się z tym, że trzeba będzie reagować na ewentualne zmiany. Obecnie Ministerstwo Edukacji wciąż analizuje różne rozwiązania i stale monitoruje dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w kraju. Plany w zakresie rozpoczęcia roku szkolnego wydają się być niepewne z uwagi na stale rosnący wzrost zachowrowań.
Czynimy starania, aby wygospodarować dla przedszkolaków dodatkową przestrzeń, a tym samym spełnić wymogi reżimy sanitarnego w zakresie powierzchni sal niezbędnych do prowadzenia zajęć w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Jesteśmy wyposażeni w maseczki, przyłbice, fartuchy ochronne, płyny dezynfekujące itd. Jeżeli będzie taka konieczność wprowadzimy do szkół system hybrydowy, który zakłada cotygodniową rotację grupy zdalnej i stacjonarnej. Zakupiliśmy z dotacji rządowej laptopy, które zostaną wypożyczone dzieciom i młodzieży na wypadek konieczności częściowego organizowania zajęć zdalnych.
Wymogi dotyczące kwestii organizacji higieny w miejscu aktywności dzieci zostały wprowadzone zgodnie z wytycznymi GIS. Rodzice mają możliwość zapoznania się z opracowanymi procedurami. Wprowadzono zasady funkcjonowania placówek, gdzie jasno jest określony sposób przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców. Opracowano również wytyczne określające postępowanie w przypadku, w którym dziecko będzie wykazywać objawy chorobowe. Dyrektorzy przedszkoli i szkół organizują izolatoria, zgodnie z wytycznymi GIS.
Gmina Łużna, w imieniu której wypowiedziała się Pani Magdalena Oświęcimska, Dyrektor CUW w Łużnej (odpowiedź. Z dn. 12.08.2020r.). Wskazuje, że:
Na chwilę obecną, w zakresie wychowania przedszkolnego obowiązują wytyczne epidemiczne przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia z dnia 2 lipca br. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3., które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie są dostępne na stronie internetowej MEN.
Jednocześnie organ prowadzący zapewnia, że będzie monitorować sytuację i dostosowywać się do zmieniającej sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu gorlickiego.
Stefan Kłapyk, Dyrektor Centrum Usług Oświatowych w Ropie powiedział nam, że:
Dyrektorzy poszczególnych jednostek oświatowych w gminie zostali zobligowani do przygotowania procedur dotyczących funkcjonowania szkół i przedszkoli od 1 września br. zgodnych z wytycznymi wydanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. W przyszłym tygodniu z zatwierdzonymi procedurami będą się mogli zapoznać rodzice uczniów szkół i wychowanków przedszkoli prowadzonych przez gminę Ropa.
Odpowiedzi, które uzyskaliśmy pokazują, że obecna sytuacja jest niezwykle trudna. Jednocześnie bowiem włodarze starają się działać w takim zakresie, w jakim mogą, by przygotować się na każdy scenariusz. Do wczoraj nie były jednak znane nawet propozycje rozporządzeń ministerialnych, co powodowało, że na dwa tygodnie przed początkiem września wszyscy musieli działać po omacku, przewidując różne scenariusze. To wiązało ręce władzom i dyrekcjom placówek przedszkolnych.
Dwa tygodnie to niewiele czasu, ale musi wystarczać. Gwarancji pełnego bezpieczeństwa nie da jednak nikt.
Sytuacja epidemii jest postrzegana w społeczeństwie z coraz większym sceptycyzmem. Nie możemy jednak zapominać o tym, że nawet jeśli będziemy negować istnienie epidemii, mamy obowiązek przestrzegać regulacji prawnych, które w związku z tym pojawiają się wokół nas.
Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym muszą zaś odpowiedzieć sobie dziś na bardzo trudne pytanie: czy od 1 września 2020r. poślą swoje dzieci do przedszkoli, a jeśli tak, kto i w jaki sposób zapewni bezpieczeństwo ich Dzieciom ...i czy to w ogóle możliwe?
Napisz komentarz
Komentarze