W ramach realizacji zadania zaplanowano przeprowadzenie warsztatów wspierające działania prowadzące zachowania, przekazania oraz kontynuacji tradycji lokalnych. Od początku czerwca, pomimo ograniczeń związanych z epidemią COVID 19 prowadzone są warsztaty tańca ludowego oraz muzykowania na tradycyjnych instrumentach ludowych. Warsztaty taneczne prowadzone są tak dla osób indywidualnych jak i par tanecznych. Zawierają także elementy tańca zespołowego.
Zajęcia warsztatowe nauki gry tradycyjnych utworów ludowych na instrumentach regionalnych takich jak skrzypce, basy, trąbka i klarnet również prowadzone są indywidualnie i zespołowo. Efekty pracy uczestników warsztatów zostaną nagrane w formie filmu wideo i umieszczone w Internecie, tak aby wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z efektami pracy uczestników i instruktorów.
Kolejnym elementem wchodzącym w skład realizowanego projektu jest zorganizowanie w każdym z sołectw gminy Łużna warsztatów tradycyjnego wykonywania wieńców dożynkowych, których celem jest zaprezentowanie oraz nauka technik tradycyjnego wykonywania wieńców dożynkowych oraz sposobu ich zdobienia z użyciem zbóż, kwiatów i owoców. Pierwotnie zwieńczeniem wszystkich działań warsztatowych miało być zorganizowanie imprezy plenerowej podczas której w jednym miejscu można było by zobaczyć efekty działań warsztatowych.
Planowano także występy zespołów regionalnych oraz pokazy tradycyjnego rzemiosła. Jednak stan epidemii częściowo pokrzyżował plany organizatorów wymuszając realizację jedynie tych elementów projektu, które będą mogły być wykonane bez ryzyka zakażenia tak dla wykonawców, jak i dla widzów.
W związku z tym zamiast jednej imprezy plenerowej, w dniu 15 sierpnia, w poszczególnych sołectwach (parafiach) gminy Łużna odbędą się poświęcenia i prezentacje wieńców dożynkowych wykonanych w ramach warsztatów. Towarzyszyć im będą degustacje potraw regionalnych.
Wszystkie działania przeprowadzone zostaną z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Zadanie pn. „Tradycja zamknięta w kłosach”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.