Motyw lalki, interpretowany jako metafora zagadkowości natury ludzkiej, wiedzie w stronę fundamentalnych pytań o autonomię, tożsamość i godność osoby. Czy jest w nas coś więcej prócz min i gestów? Czy jesteśmy marionetkami w rękach losu lub może kogoś innego, kto lepiej niż my sami zna tajemnice naszego wnętrza? (Paweł Nowicki)
Józefina Piotrowska-Szukalska urodziła się 29 sierpnia 1985 roku w Gorlicach. W latach 2006-2011 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni profesora Henryka Cześnika. W roku 2011 otrzymała dyplom z malarstwa, z aneksem z ilustracji w pracowni profesor Jadwigi Okrassy.
Prace artystki są wyzwaniem skierowanym w stronę świata dorosłych, świata skażonego praktycyzmem i użytkowością.
W swoim malarstwie, grafice i ilustracji pozwala sobie w nieskrępowany niczym sposób przenosić na papier czy płótno indywidualną mitologię będącą zapisem jej myśli i uczuć.
Przez długi czas tworzyła lalki – postacie będące połączeniem świata ludzi, zwierząt i roślin – wychodzące poza ramy konwencjonalnego pojmowania przedmiotu lalki. Powstawały z nich aranżacje przestrzenne będące swoistym teatrem cieni, koloru i formy. Równolegle tworzyła ekspresyjne rysunki i ilustracje.
Od kilku lat maluje figuratywne obrazy w technice olejnej. Chęć wykroczenia poza tradycyjną ekspozycję prac stanowi jeden z ważniejszych problemów, które podejmuje, pragnąc zbliżyć się do widza, aby wzbudzić w nim emocje i przenieść go w świat swojej wyobraźni.
Zapisy na warsztaty: www.strefazajec.pl
Napisz komentarz
Komentarze