O pierwszych wynikach prokuratorskiego postępowania w sprawie nielegalnego składowiska odpadów pisaliśmy już kilka dni temu >>> Prokurator: Potrzebne są natychmiastowe działania, podkreślam – natychmiastowe!
Prokuratura ustaliła, że oskarżeni w ramach prowadzonego przestępczego procederu zgromadzili odpady i substancje chemiczne – co najmniej 5 724 ton – podzielone na 96 kategorii różnego rodzaju odpadów oraz substancji niebezpiecznych oraz 20 kategorii różnego rodzaju odpadów i substancji chemicznych innych niż niebezpieczne, między innymi: bardzo toksyczne i toksyczne przeterminowane środki ochrony roślin, odpady z produkcji farb, lakierów, emalii ceramicznych, kitu, klejów, szczeliw i farb drukarskich, odpady z przemysłu fotograficznego i usług fotograficznych, mineralne oleje silnikowe, płyny hamulcowe, selektywnie gromadzony elektrolit z baterii i akumulatorów.
Ujawnione odpady pochodzą z szeroko rozumianego przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, motoryzacyjnego. Substancje te zawierają szereg związków organicznych o właściwościach wywołujących nowotwory lub zwiększających zachorowalność na nie, są w przeważającej większości odpadami niebezpiecznymi, wykazują właściwości drażniące, rakotwórcze oraz ekotoksyczne – podkreśla Sławomir Korbelak, zastępca prokuratora rejonowego w Gorlicach. I dodaje: Ujawnione substancje określono jako łatwopalne, a ewentualne wystąpienie pożaru sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się substancji trujących, duszących lub parzących.
Na podstawie wielokrotnych oględzin terenu stwierdzono obecność odpadów składowanych w około 1 829 pojemnikach typu „Mauzer” – każdy o pojemności 1000 litrów, około 3 271 beczkach o różnej pojemności od 100 litrów do 250 litrów, około 474 palet drewnianych zawierających pojemniki o różnych pojemnościach od 1 litra do 25 litrów.
W czasie działań inwentaryzacyjnych prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową w Gorlicach z wybranych pojemników zawierających odpady zostały pobrane próbki celem wykonania badań. Wykryto w nich między innymi takie związki jak: ksylen, styren, fenol, naftalen, cykloheksan, dioksan (1,4-dioksan), toluen – mówi prokurator.
Sprawozdania z badań Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdziły zatem, że w każdym analizowanym pojemniku, beczce, opakowaniu zidentyfikowano substancję niebezpieczną, palną, żrącą lub wybuchową.
Ponadto wyniki badań pobranych prób odpadów potwierdziły, że w wyniku nielegalnej działalności oskarżonych, do środowiska przedostały się wysoce toksyczne metale ciężkie (kadm, cynk, nikiel, ołów, chrom, rtęć) oraz substancje szkodliwe o właściwościach żrących, trujących, a nawet rakotwórczych (toluen, naftalen, fenol), w ilościach wielokrotnie przekraczających wartości dopuszczalne zawartości substancji – mówi prokurator.
Oskarżeni, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (oszacowanej na 2,8 mln złotych), działając w sposób cyniczny, z niskich pobudek, dla łatwego i szybkiego zysku narazili życie i zdrowie wielu ludzi, a także środowisko naturalne na nieoszacowane do końca zniszczenia. Prowadzona działalność przestępcza może mieć bowiem długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i stanu środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze