Co robić, podróżować czy nie? Lepiej pozostać w domu? Co zrobić z lotem już zakupionym? Czy możesz złożyć wniosek o ESTA? Jakby tego było mało, prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że loty z Europy są zabronione na miesiąc, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Podróżować czy nie podróżować?
Nie chodzi już tylko o indywidualne wartości, ale także o odpowiedzialność społeczną. Wszyscy obywatele odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu pandemii. Obecna sytuacja ma priorytet: spłaszczenie krzywej koronawirusa. Chodzi o to, aby zapobiec zarażeniu zbyt wielu osób w tym samym czasie, co doprowadziłoby do wyczerpania publicznego systemu opieki zdrowotnej.
Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił zawiesić loty z Europy (12 marca 2020), aby spróbować powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa na terytorium USA. W rzeczywistości jest to zamknięcie granicy dla mieszkańców starego kontynentu. Zakaz zaczął obowiązywać w piątek 13 marca od północy. Zasadniczo dotyczy to cudzoziemców, którzy przebywali w jednym z 26 krajów należących do strefy Schengen Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dwóch tygodni i tylko Wielka Brytania i Irlandia są wyłączone z tego ograniczenia.
Prędzej czy później, wirus jednak się skończy. Można zakupić lot z wyprzedzeniem, a w przypadku, gdyby sytuacja nie uległa poprawie, linie lotnicze oferują darmową zmianę rezerwacji lub czasem nawet rezygnację z biletu. Podpowiadamy, jakie formalności spełnić planując podróż oraz jakie środki bezpieczeństwa należy podjąć w tym trudnym czasie.
Program Ruchu Bezwizowego, czyli Visa Waiver Program (VWP) to program rządowy USA, który upoważnia obywateli krajów uczestniczących w VWP do wjazdu do Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy. Od niedawna do programu należy również Polska. Są to państwa o niskim wskaźniku nielegalnej imigracji, ze stabilnymi gospodarkami o wysokim dochodzie i ze wskaźnikiem rozwoju społecznego sklasyfikowanym jako „bardzo wysoki”.
VWP umożliwia podróż do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych, biznesowych i tranzytowych na lotnisko. Maksymalny czas pobytu w kraju nie może przekraczać 90 dni. Podróżni dopuszczeni w ramach programu zniesienia wiz muszą wyrazić zgodę na zrzeczenie się swoich praw do przeglądu lub odwołania, jak wyjaśniono w sekcji „Zrzeczenie się praw” na ekranie aplikacji.
W przypadku pobytów dłuższych niż 90 dni podróżny musi uzyskać wizę nieimigracyjną w odpowiedniej ambasadzie Stanów Zjednoczonych w kraju pochodzenia. Osoby, które chcą podróżować do Stanów Zjednoczonych w celu podjęcia pracy, nauki, imigracji lub z jakiegokolwiek innego powodu niż turystyka lub praca, muszą najpierw złożyć wniosek o wizę.
Ubezpieczenie w dobie wirusa
W odniesieniu do pomocy w podróży Polska Izba Ubezpieczeń przypomina, że „ubezpieczenie pomocowe obejmie opiekę medyczną świadczoną przez osoby ubezpieczone zarażone koronawirusem podczas wycieczki w granicach określonych umową”. Zasady pomocy zwykle obejmują również koszty podróży, zakwaterowania i utrzymania co najmniej jednego towarzysza pacjenta.
Bardziej skomplikowane jest to, gdy chodzi o odwołanie podróży. Ponieważ koronawirus został uznany przez WHO za pandemię, nie jest już uważany za główną przyczynę: poważna choroba ubezpieczonego lub krewnego pierwszego stopnia, wypadek, śmierć, przyczyny pracy, takie jak zwolnienia, przedłużenie umowy, włączenie do nowej pozycji pracy.
Epidemie pojawiają się zwykle w zdecydowanej większości ubezpieczeń turystycznych w sekcji wyłączeń ogólnych. Aby ubezpieczenie podróżne obejmowało jego odwołanie z powodu koronawirusa, klauzula „oświadczenia o katastrofalnej strefie lub epidemii w miejscu zamieszkania ubezpieczonego lub w miejscu podróży” powinna być wcześniej zawarta i nie może być zawarta w dziale wykluczeń. Alternatywą jest prywatne ubezpieczenie, rodzaj polisy, która umożliwia odwołanie podróży bez uzasadnionego powodu - ale jest to rodzaj ubezpieczenia, z którego korzysta niewielu podróżnych ze względu na wysoką cenę.
Co jeśli muszę podróżować?
Chiny, Republika Korei, Japonia, Włochy... to kraje, do których obecnie trudno jest podróżować. Ale żaden kraj nie jest wolny od koronawirusa. Również Stany Zjednoczone znajdują się na liście najbardziej dotkniętych epidemią państw. Stan Nowy Jork ma więcej potwierdzonych przypadków niż jakikolwiek kraj, eksperci ostrzegają, że koronawirus może nie zniknąć do lata.
Szacowana liczba zgonów na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych ponownie spadła w tym tygodniu do prognozowanych 60 415 zgonów do sierpnia. Aktualne dane na dzień 10 czerwca 2020: Stany Zjednoczone - potwierdzone 2 020 318. Ozdrowienia - 602 051. Zgony - 113 657.
Jednak eksperci twierdzą, że liczby te zależą od utrzymywania dystansu społecznego do tego czasu. Oto mapa zachorowań dla danych regionów państwa USA COVID-19 Live map. Mimo to, jeśli musisz podróżować z powodu siły wyższej, najważniejszą rzeczą będzie przestrzeganie szeregu wskazówek, takich samych, których należy przestrzegać w kraju pochodzenia.
- Częste mycie rąk (mydło i woda lub środek dezynfekujący na bazie alkoholu usunie wirusa z rąk)
- Podczas kaszlu lub kichania zakryj usta i nos wnętrzem łokcia lub chusteczką. Następnie umyj ręce.
- Unikaj dotykania twarzy.
- Użyj tkanek jednorazowych, aby wyeliminować wydzieliny oddechowe.
- Ogranicz, na ile to możliwe, fizyczny kontakt z innymi ludźmi.
materiał nadesłany
Napisz komentarz
Komentarze