Zakup karetek był możliwy dzięki szybkim decyzjom Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Nakładów na Sektor Ochrony Zdrowia pod przewodnictwem marszałka Witolda Kozłowskiego. Komitet został powołany, by przygotować projekt „Zakup usług i wszelkich wyrobów medycznych niezbędnych do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa małopolskiego”.
Pierwsze dwa pojazdy już 15 maja dotrą do Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Kolejne będą gotowe w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu.
Podjęliśmy decyzję, by karetki były w każdym miejscu, gdzie są zespoły ratowników – wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Smółka.
W celu ujednolicenia zamówienia oraz jego szybszej realizacji całość (50 karetek) zostanie zakupiona przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (KPR), które będzie rozdysponowywać ambulanse na pozostałych partnerów. Zgodnie z decyzją Komitetu na wyposażeniu KPR pozostanie 19 pojazdów, a 31 zostanie przekazanych na podstawie umowy cesji i trafi do małopolskich jednostek medycznych, w tym dwa ambulansy do Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach.
Karetki wyprodukuje Auto-Form z Sosnowca, która realizuje zamówienia na pojazdy sanitarne w Polsce, Europie i na całym świecie, jako firma rodzinna, już od 40 lat.
42 spośród 50 karetek zostaną wyprodukowane na bazie Medecedesa Benza, pozostałe osiem na podstawie Volkswagena. Dwie karetki będą miały napęd na cztery koła, szczególnie przydatny w warunkach górskich – zaznacza Wojciech Szyja, dyrektor techniczny Auto-Form.
Przypomnijmy, że na pakiet medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej przeznaczono 120 mln zł (środki mieszane: fundusze europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i wkład z budżetu centralnego). W ramach całego pakietu 45 szpitali i jednostek zdrowia z Małopolski poza karetkami otrzyma m.in. sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, urządzenia i środki do dezynfekcji, aparaturę do wyposażenia laboratoriów czy testy na badania w kierunku SARS-COV-2. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Karetki będą służyły ratowaniu zdrowia i życia nie tylko mieszkańców, ale i turystów przyjeżdżających do Małopolski. Bo wszyscy muszą czuć się bezpiecznie – podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.
Źródło info: Biuro Prasowe UMWM
Napisz komentarz
Komentarze