Energia cieplna znajdująca się wewnątrz domu lub mieszkania pochodzi nie tylko z ogrzewania, ale również z ciepła wytwarzanego przez mieszkających w budynku ludzi i sprzęty domowe. Budownictwo pasywne opiera się na zapewnieniu jak największej redukcji uciekania ciepła wytworzonego przez ogrzewanie i inne czynniki, a tym samym zmniejszenie ilości zużywanej energii w budynku. W ten sposób koszty ogrzewania są niższe, a budynek bardziej ekologiczny, zyskują więc wszyscy: i mieszkańcy, i środowisko naturalne.
Właściwości okien pasywnych
Okna pasywne wyróżniają się na tle innych rodzajów okien szczególnie niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła, dzięki czemu zużycie energii na ogrzewanie mieszkania lub domu może spaść nawet o 45%. Okno pasywne powinno charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw poniżej 0,8 W/m2K, co jest dużym postępem w stosunku do okien energooszczędnych, które osiągają maksymalnie wartość Uw 1 W/m2K. (Uw to współczynnik informujący o tym, ile ciepła ucieka przez okna. Wyrażany jest w jednostkach W/m2K i im niższa jest jego wartość, tym lepiej: okna o niższym współczynniku Uw są bardziej szczelne). Ten typ okien ma za zadanie uniemożliwić tworzenie tzw. mostków termicznych, czyli niedopuszczanie do sytuacji, gdy przez wszelkiego rodzaju przegrody zewnętrzne (np. przy oknach, parapetach, balkonach, piwnicach lub drzwiach) ucieka duża ilość ciepła z wnętrza domu. A tak dzieje się bez względu na różne formy izolacji stosowane w budownictwie
Jednak co konkretnie sprawia, że okna pasywne tak dobrze zatrzymują ciepło wewnątrz budynku?
Wysoka izolacja termiczna okien pasywnych wynika z ich specjalnie zaprojektowanej w tym celu budowy. Głębokość ramy okiennej okien pasywnych jest większa niż tradycyjnych okien i wynosi od 88 do 120 mm (podczas gdy zwykłe okna mają zwykle ramę o głębokości około 68 mm). Okna pasywne posiadają także specjalny, zespolony pakiet trzyszybowy, a ich konstrukcja uzupełniona została o specjalną piankę poliuretanową, która ma działanie izolacyjne i uszczelniające. Każda warstwa oszklenia w oknie pasywnym pokryta jest dodatkowo powłoką nisko emisyjną, a ramkę międzyszybową w oknach pasywnych wykonuje się ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego: nigdy z aluminium, które mogłoby spowodować uciekanie ciepła. Materiał konstrukcyjny okien pasywnych to zwykle powierzchnia drewniana, aluminiowa lub drewniano-aluminiowa.
Podsumowując, okna pasywne są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób szukających sposobu na zminimalizowanie zużycia energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Poza swoimi zaletami związanymi z niższymi rachunkami za ogrzewanie ten typ okien jest bardzo ekologiczny, dlatego wybierają go również osoby troszczące się o dobro naszej planety.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Klucz-serwis