Po raz pierwszy ten dzień obchodziliśmy w 1970 roku. Wtedy to właśnie w Stanach Zjednoczonych ponad 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice, protestując przeciwko degradacji środowiska. Ta okazja stała się początkiem nowego ruchu społecznego, który do dziś ma za zadanie uświadamiać ludzi na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Do tej pory w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi organizowane były wielkie akcje, np. posprzątania świata, przez co należy rozumieć porządkowanie naszego otoczenia, dla promowania postaw proekologicznych w lokalnej społeczności, a przede wszystkim wśród młodych.
We wszystkich krajach biorących udział w akcji, dzieci w szkołach i przedszkolach wychodziły na zewnątrz, by razem z opiekunami wysprzątać wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj były to lasy, łąki lub tereny zielone w miastach.
W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowano wspólne sadzenie drzew. Wiele stowarzyszeń na całym świecie organizowało także różne manifestacje, konferencje czy pokazy.
"Działania na rzecz ochrony klimatu" - to hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni tego święta.
Jego celem jest zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. W tym roku takie wydarzenia ze względu na pandemię nie mogą się odbyć. Ale paradoksalnie właśnie teraz Ziemia dostaje od nas wiele cenniejszych prezentów. To, że ze względu na koronawirusa ograniczamy naszą działalność i ruchliwość, daje Ziemi zdrowy oddech.
Tegoroczne obchody zostały przeniesione do internetu. Serwis google przygotował na ten dzień wyjątkową szatę graficzną i logo.
Google Doodles jest specjalnym trybem, w jakim pracownicy firmy „świętują” konkretne rocznice i wydarzenia. W związku z tym na okres jednego dnia zmienia się logo przeglądarki.
Napisz komentarz
Komentarze