Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Wojciech Tochman: Jak rozmawiam z mordercą, ludobójcą, gwałcicielem – najpierw widzę w nim człowieka.

Podziel się
Oceń

W środę (23 października) mieliśmy okazję wziąć udział w wyjątkowym spotkaniu z Wojciechem Tochmanem, który jest uznawany za jednego z najlepszych polskich reportażystów. W niezwykle ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, ludziach, książkach...
Wojciech Tochman: Jak rozmawiam z mordercą, ludobójcą, gwałcicielem – najpierw widzę w nim człowieka.

Autor: Foto: Bartłomiej Kiełtyka/MBP w Gorlicach

To nie jest lekka praca, nie tylko z powodu podejmowanych przeze mnie tematów. Najtrudniejsza jest dokumentacja i w każdym miejscu jest ona zupełnie inna  – podkreślał w czasie spotkania Wojciech Tochman.

Kiedy reporterowi wydaje się, że jest uodporniony, okazuje się, że kolejny dzień przynosi jeszcze gorsze opowieści, o tym, jak człowiek może być okrutny wobec drugiego człowieka.

Samo pisanie również jest bardzo trudne, dlatego że trzeba ważyć słowa, pamiętając o tym, kim jestem i jakie ja mam prawo, żeby dokonać jakiejkolwiek oceny. Ani przez moment nie można mieć za wysoko podniesionego nosa.

Nade wszystko reporter nigdy nie powinien szkodzić, zwłaszcza powtórnie krzywdzić ludzi, którzy przeżyli straszną traumę. Nie jest też prokuratorem ani sędzią, nikogo nie ma prawa przesłuchiwać.

To trochę dziwnie brzmi w kontekście mojej pracy, ale ja generalnie nie zadaję pytań. Ja jedynie proszę swoich rozmówców o opowiedzenie o sobie w tamtym czasie – wyjaśniał.

Organizm reportera nigdy też nie powinien produkować zgorszenia.

Jak rozmawiam z mordercą, ludobójcą, gwałcicielem – najpierw widzę w nim człowieka – podkreślał Tochman.

Trzeba oddzielać człowieka od jego czynu. Trzeba zrozumieć postępowanie ludzi. A jednocześnie reporter nie ma pola do naginania rzeczywistości, jeśli mówimy o faktach, bo przecież nie można żyć i nie żyć jednocześnie.
 

Reportaż nie powinien być jednak tekstem obiektywnym, z założenia ma być subiektywny, to znaczy ja jestem przekonany, że to, co napisałem w swoich książkach, jest absolutną prawdą, ale to jest moja prawda, przy założeniu, że fakty są faktami – mówił.

Reporter powinien być również odpowiedzialny za swoich bohaterów, a oni sami powinni widzieć sens w napisaniu swojej opowieści. I oczywiście historia powinna być opisana z każdej strony konfliktu.

A konflikt dla reportażu jest zawsze dobry...

Źródło foto:: Bartłomiej Kiełtyka/MBP w Gorlicach

 

 

 



Napisz komentarz

Komentarze

Andrzej 28.10.2019 08:55
Brawa dla organizatorów tego spotkania i dla prowadzącego !...

MrRed 26.10.2019 10:38
jakie to jest DOBRE!

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12