Historia braci jest nieprawdopodobna. Władysław służył w stopniu starszego szeregowego, ostatecznie znalazł się on wraz ze swoim pułkiem w 11. Armii Niemieckiej i brał udział w Bitwie Gorlickiej. Imiona poległych żołnierzy słowiańskich, które nie miały odpowiedników w języku niemieckim w ewidencji poległych, zapisywano po łacinie. Spisy te sporządzane były odręcznie, a pisarzami w jednostkach wojskowych byli żołnierze różnych narodowości, o pomyłkę nie było zatem trudno. I tak zapewne stało się w tym przypadku.
Przedstawiciel Rodziny Dzięglów – Zdzisław Skwarek zwrócił się z tą sprawą do burmistrza Biecza. W odpowiedzi na to gmina Biecz zasięgnęła opinii historyków, między innymi Jerzego Drogomira oraz konserwatora zabytków, którzy potwierdzili, że pomyłkę. Podjęto decyzję o zmianie tablicy, a właściwe nazwisko na grobie będzie jedynym wspomnieniem o bohaterze z czasów Wielkiej Wojny.
Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele Rodziny Dzięglów w osobach Rebeki Once, mieszkanki Michigan (USA) wraz z małżonkiem, Zdzisława Skwarka, przewodniczącego Sekcji Krajowej Uzdrowisk Polskich NSZZ „Solidarność”, działacza opozycji antykomunistycznej w okresie stanu wojennego, odznaczonego przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności oraz członkowie rodzin z Iwkowej i Jarosławia.
Poświęcenia tablicy nagrobkowej na Cmentarzu Wojennym Nr 109 w Bieczu dokonał proboszcz parafii pw. Św. Anny w Bieczu, a przy grobie śp. Władysława Dzięgla honorową wartę pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 – Igor Czerwień i Mateusz Sarnecki.
Niezwykłą historię dziejów śp. Władysława Dzięgla przytoczył zebranym Zdzisław Skwarek, po czym przedstawiciele rodziny złożyli wieńce przy grobie.
Źródło info: UM Biecz
Napisz komentarz
Komentarze