16 września 2019 roku na terenie Małopolski policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „TELEFON”. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Podczas tych poniedziałkowych działań skontrolowano 1451 pojazdów, ujawniając 1298 wykroczeń, w tym 326 dotyczących korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku – zatem co 4. ujawnione wykroczenie to korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Za naruszenie przepisu policjanci nakładali dwustuzłotowe mandaty i 5 punktów karnych.
Tego dnia w powiecie gorlickim funkcjonariusze drogówki skontrolowali łącznie 26 pojazdów, ujawniając ogółem 21 wykroczeń. Wśród nich 11 dotyczyło korzystania z telefonu podczas jazdy.
Prawo o ruchu drogowym mówi:
Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jedyne, co można zrobić, to zastosowanie urządzeń głośnomówiących lub słuchawek połączonych z mikrofonem. Nie tylko rozmawianie, ale każda czynność, która wiąże się z trzymaniem urządzenia w dłoni, podlega karze. Kierowca powinien być skupiony na drodze, a nie na telefonie. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie obserwuje drogi. A przecież dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom uwagi powoduje wydłużenie czasu reakcji i może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.
Źródło: KWP w Krakowie/KPP w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze