Zamrożenie rachunków za energię elektryczną do końca 2019 roku – to główne założenie tak zwanej ustawy o cenach prądu. Ubiegać się o to mogą firmy, które mają miano mikro przedsiębiorstwa – zatrudniają średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót netto nie przekracza równowartości w złotych 2 milionów euro; oraz małego przedsiębiorstwa, czyli nie zatrudniono w ciągu roku więcej niż 50 pracowników i ich roczny dochód nie wyniósł powyżej 10 milionów euro. Do ulgi w cenach prądu kwalifikują się także szpitale i jednostki sektora finansów publicznych.
Odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu 2019 r.
Dla średnich i dużych przedsiębiorstw nowelizacja wprowadza możliwość ubiegania się o dopłatę do każdej kupionej, a zużytej w drugiej połowie 2019 roku ilości energii. Pomoc ta jest ograniczona do 200 tysięcy euro w ciągu trzech lat podatkowych.
Ustawowy termin upływa 27 lipca 2019r. Ponieważ jest to sobota, ostatnim dniem, w którym można złożyć oświadczenie jest poniedziałek, 29 lipca.
Do poniedziałku, 29 lipca, można jeszcze złożyć oświadczenie o zamrożenie stawek za prąd. Będzie to podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. Pismo należy złożyć do właściwego przedsiębiorstwa energetycznego.
WZÓR OŚWIADCZENIA O UTRZYMANIE CENY PRĄDU TUTAJ
źródło: UM w Gorlicach, gov.pl, tvn24bis
Napisz komentarz
Komentarze