W Polsce panuje plaga kleszczy. Jednak nie jest to groźny problem tylko w naszym kraju, ponieważ sąsiedzi z państw europejskich także borykają się z nadmierną ilością tych pajęczaków, a nawet, jak donoszą media, z różnymi, większymi odmianami. Ich rozwojowi i przemieszczaniu sprzyjają łagodne, krótkie zimy, ocieplenie klimatu.
Nie od dziś wiadomo, że te małe stworzenia mogą wyrządzić ogromne szkody dla naszego organizmu, a nawet, w niektórych przypadkach, doprowadzić do śmierci. Przenoszone przez nie choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, prowadzą do poważnych powikłań. W takim razie, jak możemy skutecznie odstraszyć pajęczaki, a przy okazji używać naturalnych sposobów?
W sklepie zielarskim możemy kupić naturalne olejki, które pomogą nam odstraszyć nieproszonych gości. Są to na przykład olejek z drzewa herbacianego, goździkowy, lawendowy oraz cytronela. Ich zapach nie jest przyjemny dla kleszczy i pozwolą one spokojnie spędzić nam czas na świeżym powietrzu.
Aby przygotować preparat odstraszający kleszcze, należy wymieszać od 5 do 10 kropli wybranego olejku eterycznego z 50 ml oleju roślinnego (np. rzepakowego). Należy wiedzieć, że olejki eteryczne pomimo tego, że są naturalne, to nie wszystkie w pełni bezpieczne. Są to intensywnie pachnące i silnie działające substancje, których nie powinno się nakładać na skórę bezpośrednio z buteleczki.
Jednak nie wszyscy stosują preparaty z aptek czy zielarni. Spędzamy, szczególnie w okresie wakacyjnym, większość naszego czasu na świeżym powietrzu, aktywnie. Nie zważając przy tym na to, że kleszcze czuwają i w każdej chwili mogą „przyczepić się” do naszej skóry, a wtedy przenieść do naszego ciała niebezpieczną chorobę – boreliozę.
Jak wygląda sytuacja w Gorlicach?
Według danych, podanych nam przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorlicach sytuacja może wydawać się niepokojąca. W samym 2019 roku, przez okres 7 miesięcy, zgłoszono 32 przypadki zachorowania na boreliozę – 26 z nich zostało potwierdzone. W ubiegłych latach także mieliśmy problem z kleszczami w naszym powiecie. W 2018 roku odnotowano 97 zgłoszeń, a w tym 84 potwierdzonych. Natomiast 2017 rok osiągnął rekordową liczbę przypadków, bo aż 179, z czego 113 zachorowań było potwierdzone.
Napisz komentarz
Komentarze