Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Uważaj na to, co wkładasz do pieca – będą kontrole – posypią się mandaty

Podziel się
Oceń

Jeśli ktoś zgłosi, że ma podejrzenia, iż w Twoim piecu lądują śmieci, i nie chodzi tylko o te z kosza pod zlewem, to ekodoradca i strażnicy miejscy będą mieli prawo wejść do Twojej kotłowni i pobrać próbki z paleniska. Za utrudnianie czynności kontrolnych grozi więzienie, za grzanie domu odpadami – wysokie grzywny.

W związku z obowiązującą nas od 1 lipca 2017 roku tak zwaną Uchwałą Antysmogową oraz przekroczonymi w całej południowej Polsce normami jakości powietrza coraz większy nacisk zaczynamy kłaść na kontrole. Ekodoradca i strażnicy miejscy mają upoważnienia do pobierania próbek bezpośrednio z paleniska, jeżeli wystąpi uzasadnione podejrzenie spalania w danym piecu odpadów – mówi Kamila Pakuła z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.




Ratusz podpisał umowę z laboratorium, które owe próbki będzie badało. Analizy dadzą jednoznaczną odpowiedź, czy w skontrolowanym piecu lądowały śmieci.

Odpadem jest wszystko to, co po spaleniu powoduje powstawanie trujących substancji i wzmożoną produkcję pyłów, na przykład malowane drewno, ale mandat można dostać również za palenie wilgotnym drewnem, czyli takim które „leżało” krócej niż dwa sezony i którego wilgotność przekracza 20 procent.

Za spalanie śmieci można jednorazowo dostać nawet 1000 złotych kary, a za grzanie domu mokrym drewnem – nawet 500 złotych.

Jeżeli ktoś nie przyznaje się do spalania odpadów, a mamy uzasadnione podejrzenie, że jednak śmieci lądowały w piecu, to po pobraniu próbki sprawa jest kierowana od razu do sądu, który w konsekwencji może zasądzić nawet 5 tysięcy złotych kary – przestrzega ekodoradczyni.

A co w przypadku, gdy nie wpuścimy strażników na kontrolę?

Utrudnianie czynności kontrolnych grozi pozbawieniem wolności do trzech lat – dodaje Kamila Pakuła.

Jak na razie większość budynków jest sprawdzana na interwencje mieszkańców, ale w najbliższym czasie kontrole będą przeprowadzane również wyrywkowo.

Nadal można zgłaszać strażnikom miejskim i ekodoradcy „podejrzany dym”, bo najczęściej na jego podstawie możemy wywnioskować, że właściciel domu „wrzuca” do pieca nie to, co powinien. Co ważne, od listopada ubiegłego roku strażnicy miejscy mogą wystawiać mandaty za nieprzestrzeganie Uchwały Antysmogowej.

Dotychczas kontrole przebiegały bez większych problemów, a zgłaszane interwencje w większości przypadków były nieuzasadnione. Warto nas wpuścić! Staramy się doradzić co do zmiany pieca, sposobów uzyskania dotacji i efektywnego rozpalania, a także możliwości uzyskania zapomogi na opał i udzielamy informacji o Uchwale Antysmogowej – po co nam ona i dlaczego zwracanie uwagi na piec i paliwo, które do niego wkładamy, jest takie ważne – przekonuje Kamila Pakuła.  






Napisz komentarz
Komentarze
jonasz 27.01.2019 20:44
dołóż do tego jeszcze starych ludzi, psy, koty i wózki widłowe ... Tępo myślisz człowieku!

andy 27.01.2019 11:09
Oczywiście,pani Kamila ma rację.Spalanie śmieci zanieczyszcza powietrze więc trzeba je posegregować i składować w Gliniku.Tam zostaną spalone - ekologicznie.

Palacz 26.01.2019 20:36
mandat można dostać również za palenie wilgotnym drewnem, czyli takim które „leżało” krócej niż dwa sezony i którego wilgotność przekracza 20 procent. To mnie rozbawiło na maksa . Kogo stać by trzymać drzewo przez dwa sezony . To jest tak lekko 40 kubików drzewa.

adam1 26.01.2019 18:22
Rozwiązanie jest bardzo proste. Niech obniżą podatki i akcyzę na gaz, będzie taniej i nikt nie będzie palił śmieciami. Wzrośnie zużycie gazu, straty związane z obniżką podatków się zrównoważą i wpływ do budżetu będzie ten sam

Anastazja 25.01.2019 07:43
Mam nadzieję, że okoliczne miejscowości też będą miały taką możliwość. W Mecinie Wielkiej nie można oddychać, nie wiem czym palą niektóre osoby, ale smród jest nie do zniesienia. Pieniądze napewnio mają i stać je na zakup opału z samego 500 plus.

Kris 25.01.2019 05:18
Nie mam obowiązku ich wpuścić. Proszę zagłębić się mocnej w polskim prawie.Bez nakazu mogą mi skoczyć

Lewica 25.01.2019 03:32
Najlepiej to straszyć podatnika mandatami za to że żyje, bo zawsze komuś coś nie będzie pasować i ciekawe czy ten co przeprowadza kontrol też jest idealny?

Tlenik 24.01.2019 18:30
Gdzie mam zgłosić truciciela? Do ratusza, straży miejskiej, jest jakiś formularz online?

Adwokat 24.01.2019 16:42
Apeluje by każdy wzywał Straż Miejską ze palą śmieci na ogrodach działkowych z wnioskiem do Sądu o ukaranie.

OK. 24.01.2019 14:54
A jak wszystko będzie OK to należy zawiadomić Prokuraturę o Nękanie.

Adonim 24.01.2019 14:52
W Gorlicach nie chce się pracować i jest to Miasto tylko na zgłoszenia.

Polska 2020 24.01.2019 14:21
Stare budynki, zakłady produkcyjne i samochody powinni być kontrolowane i likwidowane.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel