– W tamtym roku organizowaliśmy Jarmark na mniejszą skalę. Po sukcesie tamtej imprezy zdecydowaliśmy się podjąć czegoś większego. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować tę tradycję co roku – mówił Zdzisław Niezgoda, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie.
Łosie, w których odbył się jarmark, to wieś łemkowska z długą tradycją i wspaniałą historią. W XIX i XX wieku wieś ta słynęła z maziarstwa, czyli produkcji i obwoźnym handlu wyrobami ropopochodnymi. Łosiańscy maziarze znani byli w całej Europie. Zagroda Maziarska, w której odbył się Jarmark Wielkanocny, składa się z trzech obiektów: chyży mieszkalnej, stodoły i spichlerza. Odwiedzający imprezę mogli przenieść się w dawne czasy, zwiedzając ekspozycję przedmiotów codziennego użytku rodziny maziarskiej. Meble, sprzęty, narzędzia i ubiory to tylko niektóre z prezentowanych eksponatów.
Organizatorami spotkania byli Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie, Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Kierownik Oddziału Zagroda Maziarska w Łosiu, Parafia Greckokatolicka w Łosiu, Zjednoczenie Łemków oraz Stowarzyszenie Pogranicza.
Głównym sponsorem Jarmarku był bar „Pstrąg u Eda”, zapraszający gości na degustację przyrządzonych ryb. Patronat honorowy nad imprezą objął wójt gminy Ropa Jan Morańda.
(PKK)
fot: www.gorlice.art.pl
Napisz komentarz
Komentarze